تلاش برای خروج ار بحران !!- چهارشنبه 94/5/7

تلاش برای خروج ار بحران !!

1) بورس تهران آخرین روز کاری هفته را بهتر از روز های اخیر آغاز کرد و در ادامه و میانه های راه شاهد رفتار های هیجانی و رشد قیمت در صنایع نوسانی و پیشرو بازار بودیم. از مهمترین دلایل بهبود روند بازار و خوش بینی به پایان بحرانی که بعید است خاتمه یافته باشد ، حضور وزرا و سران کشور های اروپایی در تهران است. بررسی ها حکایت از آن دارد که با ورود پی در پی تیم های اقتصادی و سیاسی کشورهای اروپایی به ایران که آغاز سرفصل جدیدی از روابط بین الملل بین ایران و جهان غرب را رقم زده ، بازار سرمایه نیز به این تحولات روی خوش نشان داده و امیدواری ها به بهبود وضعیت اقتصادی و در ادامه بازار سرمایه فزونی یافته است. کارشناسان معتقدند که در این رفت و آمد ها ، قرارداد ها و توافقات خوبی در عرصه اقتصادی و در صنایعی همچون خودرو ، پتروشیمی ، تجهیزاتی و حمل و نقلی تدوین و تنظیم خواهد شد و در این بین بزرگترین کمپانی ها و برند های دنیا در حال رقابت و رایزنی برای انعقاد قرارداد و جوینت ونچر در جهت تولید مشترک محصولات با شرکت های بزرگ و صاحب نام ایرانی هستند. همین رفت و آمد ها علاوه بر سیگنال مثبت ، رشد برخی از صنایع از منظر رشد فعالیت اقتصادی و فعال شدن پتانسیل های خفته را تضمین می نماید.
در این شرایط عده ای از فعالان معتقدند که در سرمایه گذاری های بلند مدتی برای کسب سود های بزرگتر ، خرید در این قیمت ها و یا 10 درصد پائین تر و بالاتر خیلی اهمیت ندارد و از همین روی خبر های اقتصادی و برخی از رفت و آمد ها که نشان از باز شدن دروازه های کشور و روی خوش کشور های غربی به ایران دارد ، در رفتار بازار موثر خواهد بود. اما درست در نقطه مقابل عده دیگری از فعالین که طی رکود نزدیک به 2 ساله بورس تهران متحمل زیان های سنگینی شده اند ، تفکر و تحلیل دیگری دارند و معتقدند که بازار همچنان در بحران به سر می برد و دلیل این موضوع را گزارش های بسیار ضعیف بنگاه ها در دوره 3 ماهه و البته وضعیت بازار های جهانی می شمارند. لازم به گفتن است که پیش بینی سود شرکت ها طی ماه های اخیر با کاهش 22 هزار میلیارد ریالی مواجه شده و در کارنامه بهاری بورس تهران که بیشتر رنگ پائیزی داشت ، نزدیک به 20 صنعت بزرگ بازار با کاهش سود و تعدیل های جدی مواجه شدند و در سایر صنایع هم اتفاق مثبت قابل توجهی رخ نداد.
از سوی دیگر میزان سود تقسیمی شرکت های بورسی در تیر ماه امسال به پایین ترین سطح خود طی چند سال اخیر رسیده و این امر نیز از اوج بحران و کاغذی بودن سود بسیاری از شرکت ها حکایت دارد. ضمن اینکه مسئولین بازار طی روز های اخیر تلاش های ستودنی و قابل ملاحظه ای در روند بازگشایی نماد های متوقف شده ( برای برگزاری مجامع و یا گزارش های میان دوره ای ) داشتند تا اثرات منفی این بازگشت ها کمترین تاثیر را در روند معاملاتی و حرکتی بورس تهران ایجاد کند. ضمن اینکه هنوز هم نماد های بزرگی همچون فولاد ، فخوز ، فخاس ، وبملت و 6 نماد حاشیه ساز پالایشی در توقف به سر می برند و بازگشایی هر یک از این نماد ها در شرایط نامناسب ، بحران دیگری در وضعیت معاملات بورس تهران را به دنبال خواهد داشت.
کارشناسان معتقدند که دوران پساتحریم ، راهکارها و سیاست های مقطعی فعلی، تغییرات عمیقی در بستر اقتصادی کشور نداشته و یک مرحله جراحی در ساختار اقتصادی کشور ضروری است. لذا طبیعتا در دوران جراحی و لقاهت پس از آن نمی توان انتظار بزرگی از ویترین اقتصادی کشور که همانا شاخص بازار سرمایه باشد ، داشت. ضمن اینکه وضعیت بازار های جهانی هم باری دیگر پیچیده شده و اگرچه سیگنال هایی مبنی بر رشد مقطعی در آن یافت می شود اما در شرایط فعلی هر رشد قیمتی در این بازار ها ، صرفا استراحتی جهت جذب انرژی مجدد برای ادامه سیکل نزولی شکل گرفته خواهد بود. لذا ضروری است که سرمایه گذاران علاوه بر توجه به نیمه پر لیوان ، فضای خالی و دلایل عدم پر بودن لیوان را به دقت مدنظر قرار داده و بطور جد از رفتار های هیجانی پرهیز کنند.
اما به بازار بپردازیم. مطالعه نوسانات قیمت سهام در صنایع مختلف بازار نشان می ‌دهد که 16 گروه از میان 37 صنعت ریز و درشت بازار ، روند مثبت داشته ‌اند و سایر صنایع با افت و یا عدم تغییر جدی شاخص مواجه بودند. در معاملات روز چهارشنبه ، مثبت 2 گروه خودروسازی و حمل و نقلی قابل توجه تر از سایر صنایع بود. اما پیش بینی بازار می رسیم که به دلایل ذکر شده در سطور بالاتر بسیار دشوار است. از یکسو حضور گسترده سران کشور های خارجی امید ها را به آینده بورس تهران زنده کرده و از سوی دیگر رکود در وضعیت اقتصادی و نبود نقدینگی کافی باعث شده تا بازار در مسیر رشد با چالش های جدی مواجه باشد. برای روز شنبه آغاز مثبتی خواهیم داشت اما هنوز جنس این رشد مشخص نیست. برخی معتقدند که بازار یک بالای موقت می زند و باری دیگر در مسیر کاهش قرار می گیرد و عده دیگری معتقدند که با توافقات به عمل آمده دلیلی ندارد که باز هم ریزش کنیم. البته تفکر نگارنده این مطلب به اعتقاد آن هایی که به رشد موقت بازار معتقدند ، نزدیک تر است.
2) در نتیجه معاملات پنجمین روز کاری از مرداد ماه سال 94 ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشد 291 واحدی روبرو شد تا باری دیگر امید ها برای برگشت به کانال 67.000 واحدی و اتمام روند اصلاحی بازار زنده شود. همچنین شاخص قیمت در معاملات روز چهارشنبه با رشد 116 واحدی تا سطوح 26.556 واحدی پیشروی کرد. در نگاهی به نمودار یک ساعته ، شاهد رشد 400 واحدی شاخص از ابتدا تا ساعت 12 و برگشت بخشی از مسیر پیشروی شده ناشی از قربانی شدن و بازگشت فملی به تابلوی معاملات بودیم. اما در رشد 0.44 درصدی شاخص کل و قرار گرفتن آن در سطوح 66.781 واحدی ، نماد های معاملاتی حکشتی ، رمپنا ، وتجارت ، وبصادر ، خودرو و پارسان به ترتیب با 89 ، 78 ، 47 ، 44 ، 34 و 21 واحد بیشترین تاثیر مثبت و فملی با 134 واحد بیشترین تاثیر منفی را داشتند. در فرابورس هم وضعیت به همین شکل بود و شاخص این بازار در پایان ساعت معاملات با رشد نزدیک به 6 واحدی تا سطوح 784 واحدی پیشروی کرد. 2 نماد پتروشیمی جم و ذوب آهن با 4.7 واحد بیشترین تاثیر مثبت را در افزایش ارتفاع شاخص این بازار داشتند. در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته ، شاهد ثبت 183 میلیارد تومان خرید و فروش در 2 بازار بورس و فرابورس بودیم که اگر معاملات بلوکی همراه ، ولساپا ، تیپیکو ، تاپیکو ، اوراق مشارکت و … را از دل آن در بیاوریم به رقم 135 میلیارد تومانی می رسیم که سهم جمعیت بورسیان 109 میلیارد تومان و حصه فرابورسیان در حدود 26 میلیارد تومان بود. ارزش معاملات روز چهارشنبه نسبت به معاملات روز ماقبل آن رشد حدود 53 درصدی را نشان می دهد. گفتنی است ، 3 نماد وبصادر ، خپارس و خودرو با 25 میلیارد تومان ، حدود 18 درصد ارزش معاملات خرد هفتمین روز مرداد ماه 94 را به خود اختصاص داد.
طی معاملات روز چهارشنبه نماد معاملاتی شرکت ‌های ملی صنایع مس، سیمان کارون، سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، نفت بهران، پتروشیمی پردیس، توسعه معدنی و صنعتی صبا نور، قند نقش جهان، فیبر ایران، مهندسی صنعتی روان فن‌آور، پتروشیمی امیرکبیر، بازرگانی آهن و فولاد میلاد، بانک مهر اقتصاد، فرآورده‌های غذایی و قند چهارمحال، بیمه نوین، بیمه کارآفرین از سوی بازار ناظر سهام بازگشایی شدند. درعین حال نماد معاملاتی شرکت‌های گروه صنعتی سپاهان، آهن و فولاد ارفع و شرکت آ.س‌.پ متوقف شدند.
3) حواشی بازار :
الف) در خبر های سیاسی ، رییس جمهوری آمریکا از گروه های موافق توافق هسته ای با ایران خواست که برای مقابله با لابی مخالف این توافق، کاری کنند که صدایشان در کنگره شنیده شود. ‘باراک اوباما’ که اجرایی شدن توافق هسته ای میراث ریاست جمهوری اش را رقم خواهد زد، خاطرنشان کرد که هیچگاه تا این اندازه نسبت به یک تصمیم سیاسی اطمینان نداشته است. کاخ سفید فهرست اسامی گروه های طرف تماس اوباما را ذکر نکرد. کنگره آمریکا برای رد و یا تایید توافق هسته ای گروه موسوم به 1+5 با ایران، تا 17 سپتامبر فرصت دارد. اوباما اعلام کرده است هر گونه مصوبه کنگره را که موجب تضعیف توافق شود، وتو می کند.
ب) رییس جمهوری در دیدار نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، توافق وین را «نمایش قدرت دیپلماسی برای حل اختلافات و مشکلات بین‌المللی» دانست و گفت: تعهد مشترک ما در برابر بشریت، پایان تروریسم و کشتار بی ‌گناهان است. حسن روحانی در دیدار «فدریکا موگرینی» با اشاره به اینکه مذاکره کنندگان دو طرف روزهای فشرده و پرکاری را برای دستیابی به توافق پشت سر گذاشتند، گفت: توافقی که حاصل شد، برای آینده روابط منطقه ، اروپا و جهان بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود. دکتر روحانی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه توافق وین مدلی برای حل و فصل دیگر موضوعات منطقه و جهان شود، تصریح کرد: این توافق برای همه کشورهای دنیا پیام صلح به همراه داشت و گواه آن بود که توافق های بین المللی به شرط آنکه عادلانه رعایت شوند، هنوز تأثیرگذارند و گفت وگو می تواند به حل و فصل مشکلات سیاسی منجر شود. نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی، توافق وین را قدمی رو به جلو برای گسترش صلح توصیف و تصریح کرد: به نمایندگی از اتحادیه اروپا می گویم که ما با تعهد و وحدت کامل از این توافق حمایت کرده و به عنوان عضو کمیسیون مشترک، بر اجرای گام به گام این توافق جهت اجرای صحیح، دقیق و به موقع آن نهایت تلاش خود را بکار خواهم گرفت. برای مطالعه این متن بر روی لینک «نمایش قدرت دیپلماسی» کلیک کنید.
ج) وزرای خارجه، خزانه ‌داری و انرژی آمریکا برای ارائه توضیحات درباره برنامه جامع اقدام مشترک در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شدند. جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در این نشست گفت: “ما متقاعد هستیم برنامه ‌ای که با 5 کشور دیگر به آن دست یافته ‌ایم به آنچه رئیس‌جمهور اوباما گفته یعنی جلوگیری از دسترسی ایران به بمب هسته‌ای، دست خواهد یافت.” وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: “بر اساس این قرار داد ایران قبول کرده که 98 درصد از ذخایر غنی‌شده خود را حذف کند، بخش اعظمی از سانتریفیوژ‌های خود را برچیند و قلب رآکتور اراک را با بتون پر کند. ایران قبول کرده که تا ابد با بازفراوری پلوتونیوم روی نیاورد.” کری با اشاره به اینکه ایران قبول کرده که پروتکل الحاقی را بپذیرد” تأکید کرد که “پاسخ ما به نگرانی ‌ها این است که ما همیشه یک نظام راستی‌آزمایی دقیق خواهیم داشت. کری گفت اگر این توافق رد شود هیچگونه جایگزین معتبر دیگری در دسترس نبوده و جبهه متحدی که اکنون وجود دارد از بین خواهد رفت. وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود گفت که اگرچه توافقنامه برجام “ما را از اعمال دوباره تحریم ‌هایی که بر اساس توافق هسته ‌ای برداشته ‌ایم منع می ‌کند اما این به این معنی نیست که تحریم‌ ها را درباره چیزهای دیگری اعمال نخواهیم کرد.”
وزیر خارجه آمریکا افزود اگر کنگره توافقی را که در وین بدست آورده‌ایم رد کند “تمام آنچه سعی داشته‌ ایم جلوگیری کنیم رخ خواهند داد” اما آمریکا متحدینی که قبلا با آن بودند را از دست خواهد داد “حتی اگر ما از توافقنامه کنار بکشیم، شرکای ما کنار نخواهند کشید. در عوض آنها از رژیم تحریم‌ های شدید چند جانبه ‌ای که کمک کردند برقرار کنیم،‌ کنار خواهند کشید. ما تنها خواهیم ماند تا این مسیر را خودمان به تنهایی ادامه دهیم و هر محدودیت اقتصادی و فشار ناشی از تحریم ‌ها که باقی می‌ ماند مطمئنا تهران را مجبور نخواهد کرد مذاکره کند یا امتیازات بیشتری بدهد. ما نمی‌توانیم با بمباران دانش، ایران را از بین ببریم. همچنین ما نمی‌توانیم با وضع تحریم این دانش را از بین ببریم. به خاطر داشته باشید که تحریم ‌ها رشد مداوم برنامه هسته ‌ای ایران را متوقف نکرد تا جایی که ایران آنقدر اورانیوم غنی شده با غنای پایین ذخیره کرده بود که اگر بیشتر از آن غنی‌سازی می‌شد، می‌توانست برای تولید حدود ده بمب اتمی کافی باشد.” برای مطالعه متن این جلسه بر روی لینک «مجلس نمایندگان آمریکا» کلیک کنید.
د) در خبر های اقتصادی ، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با جمع بندی مذاکرات هسته ای، امیدواریم تحریم های مالی و بانکی به طور کامل برطرف شود، گفت: همه بانک های کشور باید خود را آماده حضور موثر در بازارهای جهانی و اقتصاد بین الملل باشند. ولی الله سیف در گفت و گویی، افزود: ساختار بانکی کشور باید خود را متناسب با تحولات مدرن بین المللی اصلاح کند و امیدواریم در دوره جدید بتوانیم هزینه های تمام شده خدمات پولی را کاهش دهیم. رئیس کل بانک مرکزی با بیان آنکه هرگز از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی غافل نخواهیم شد، گفت: باید همه بانک ها و نهادهای مسئول تلاش کنند که شبکه بانکداری کشور کمترین آسیب را از تکانه های بین المللی بخورد و همزمان حمایت از تولید ملی در اولویت تخصیص منابع خواهد بود.
وی ،همچنین از تدوین پیش نویس دو لایحه اصلاح قانون عملیاتی بانکی بدون ربا و لایحه قانون بانک مرکزی خبر داد و گفت: گروه مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد این دو لایحه را تدوین می کنند و به زودی به دولت می رود که امیدواریم به سرعت در مجلس شورای اسلامی به تصویب نهایی برسد. سیف افزود: در تدوین این لوایح از تجارب گذشته کشور و همچنین از تجارب بین المللی استفاده کردیم و امیدواریم در دوره جدید کمترین چالش و مشکلات را در اجرای قوانین بانکداری کشور و نظارت بر نهادها و موسسات مالی داشته باشیم.
ه) مشاور ارشد اقتصادی رئیس ‌جمهور با نام بردن از سال 94 به عنوان سخت ‌ترین سال مالی و بودجه ‌ای دولت، استمرار کاهش تورم و حفظ دستاورد نرخ مثبت رشد اقتصادی را 2 چالش اصلی سال ۱۳۹۴ خواند و گفت: آنچه در حال حاضر به عنوان تهدید اصلی برای تداوم روند کاهشی نرخ تورم محسوب می‌ شود، بدهی بانک ‌ها به بانک مرکزی است. بانک‌ های کشور در شرایط نامساعدی به سر می‌ برند و تراز مالی‌ آن ها با مشکل مواجه است که باعث افزایش اضافه برداشت بانک‌ ها از بانک مرکزی شده است. همچنین بخش واقعی اقتصاد در طرف عرضه با تنگنای مالی و در طرف تقاضا با کمبود تقاضای موثر مواجه است.
نیلی افزود: شاید بتوان این فرضیه را مطرح کرد که احتمالاً در پی حصول نتیجه در مذاکرات هسته‌ای، مردم دید مثبتی نسبت به آینده اقتصاد پیدا کرده‌ اند. این عامل البته با دیگر شاخص ‌ها نیز قابل اندازه‌ گیری است و نشان می‌ دهد که این خوش‌بینی احتمالاً تحرکی مثبت در سمت تقاضا ایجاد خواهد کرد. به علاوه این که به کاهش انتظارات تورمی می ‌انجامد که برای حفظ روند کاهشی تورم به کمک بانک مرکزی خواهد آمد. همانطور که کاهش انتظارات تورمی بعد از انتخابات سال 92 به کاهش نرخ تورم در آن سال به طور قابل ‌توجهی یاری رساند.
و) وزیر نفت ایران و لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه دیدار دو جانبه داشتند. بیژن زنگنه در پایان این دیدار گفت: فرانسه یکی از کشورهای پیشتاز و قدیمی در زمینه همکاری ‌های دوجانبه در نفت و گاز بود و همچنان یکی از کشورهای مورد نظر ایران برای همکاری است. وی، شرکت توتال را یکی از شرکت ‌های پیشتاز فرانسوی در زمینه استخراج نفت در ایران برشمرد و گفت: در دیدار با وزیر امور خارجه فرانسه بر لزوم همکاری‌ های دوجانبه در زمینه نفت و گاز و همچنین پتروشیمی تاکید کردیم. زنگنه اظهارداشت: طرف فرانسوی علاقه زیادی به حضور در طرح‌ های پتروشیمی ایران دارد و دو کشور توافق کردند راه‌ های افزایش همکاری در این زمینه را بررسی کنند. وزیر نفت ادامه داد: قرار است شرکت‌ های ایرانی و فرانسوی برای تولید تجهیزات صنعت نفت در ایران با برند و سرمایه گذاری فرانسوی همکاری کنند، اظهار کرد: این تجهیزات علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای منطقه نیز صادر خواهد شد. به گفته وی، فصل جدیدی از همکاری با شرکت توتال فرانسه برای توسعه میدان های نفتی ایران آغاز خواهد شد.
ز) در خبر های بورسی ، عضو شورای عالی با بررسی وضعیت بازارسرمایه در دولت قبل و اعلام دستیبابی دولت به ۶ میلیارد دلار ، روند مثبت شاخص بورس در ۵ -۶ هفته آینده را پیش بینی کرد و گفت: نگران جهش شارپی و بزرگ شاخص هستم ! حسین عبده تبریزی گفت: در حالی اقتصاد ایران در وضعیت فوق العاده ای قرار دارد که نباید وضعیت فعلی بورس را با سال های 86 یا 90 مقایسه کرد. مشاور وزیر راه و شهرسازی درباره عملکرد اقتصادی دولت یازدهم گفت: این دولت جرات کرد جراحی در اقتصاد انجام بدهد و تورم را تک رقمی کند. هنگامی که تورم کم می‌ شود، معضلات دیگر نمایان می‌شوند و مشخص می‌شود که چرا بانک ‌ها تنگنای مالی داشتند؟ چرا سیمان افزایش تولید دارد؟ چرا تولیدات آهن فروش نمی رود؟ وی افزود: ما به دنبال یک سلامت بلند مدت در بازار هستیم و برای دولت مهم است که با این پولی که به دستش آمده ، به جای حمایت یک ساله در بازار،‌ به ادامه جراحی اقتصادی بپردازد که حتی در میان مدت نیز به نفع بازار است و نمونه آن اصلاح قیمت کالاهای زیربنایی است. وی در خاتمه گفت: برای این که تولیدات ایران در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد،‌ باید مفاهیمی برای حمایت از تولید تعریف کنیم. اعتقاد من است که در حوزه بهره وری باید اصلاحات اساسی انجام شود.
ح) در بازار های جهانی افزایش قیمت نفت را داریم که البته خیلی ها قابل توجه نیست. بطوریکه هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد نزدیک به 1 دلاری نسبت به گزارش اخیر در سطوح 53 دلاری قرار گرفت و هر بشکه نفت وست تگزاش اینترمدییت با رشد بیش از 1.5 دلاری در سطوح 48 دلاری معامله می شود. در فلزات جهانی هم تحول خاصی نیست. در این حوزه مس ، روی ، سرب و آلومینیوم به ترتیب در سطوح 5.220 – 1.955 – 1.695 و 1.600 دلاری داد و ستد می شوند.
اما در بازار چه گذشت ؟؟
4) در گروه خودروسازی ، رسیدن خبر های سه شنبه درخصوص بازگشت بنز ، فولکس ، پژو و شرکت های قول خودروسازی به ایران و رقابت برای داشتن سهم بیشتر فروش باعث شد تا خودرویی های بورس تهران آخرین روز هفته را با افزایش جدی تقاضا و معاملاتی شاداب و پر حجم پشت سر بگذارند. در این گروه برخی معتقدند که رشد فعلی بخشی از اصلاح روز های گذشته و در راستای موج B از یک اصلاح 3 موجی است و این قیمت ها فرصت فروش است اما درست در جبهه مخالف ، خریداران معتقدند که بازار اصلاح بیشتر در این گروه را بر نمی تابد و رشد فعلی آغاز یک موج قدرتمند دیگری است که منجر به شکسته شدن محدوده مقاومتی 18 ماهه می شود. واقعیت این است که هر 2 تحلیل می تواند صحیح باشد. چراکه از یکسو حضور خودروسازان خارجی در این ایران و برداشته شدن تحریم ها ، خبر مثبتی است و از سوی دیگر با رکود در فروش داخلی و گزارش ضعیف شرکت ها مواجهیم. اما در کل نقدینگی موجود در بازار ، احتمال یک جهش بزرگ قیمتی در این گروه را در مقطع زمانی فعلی کمرنگ می کند. در این گروه خکاوه که روز گذشته لیدر گروه بود ، پرچم لیدری را به خاور واگذار کرده تا این سهم با صف خرید میلیونی سایر نماد های گروه را به دنبال خود بکشاند. بحث فروش بلوک لیزینگ غدیر ، افزایش سرمایه از محل تجدید دارایی ها ، بازگشت بنز به ایران و بحث خرید شرکت ایدم از مهمترین دلایل توجه ویژه بازار به خاور و خودرو می باشد.
در خبرها داشتیم مدیر عامل ایران خودرو در نشست خبری اعلام کرد : بنز ابراز تمایل کرده 50 درصد شرکت ستاره ایران و 30 درصد شرکت ایدم ( تولید کننده موتورهای دیزلی با استاندارد آلایندگی EURO II, EURO III و دارای گواهینامه از موسئسه معتبر TÜV NORD آلمان ) را که تحت لیسانس دایملر آلمان است ، خریداری کند. کماکان محدوده 104 – 108 تومانی محدوده مهم مقاومتی برای خاور است که سهم در رشد اخیر در عبور از آن ناموفق ظاهر شد و سهامداران باید رفتار بازار در این محدوده را به درستی تجزیه و تحلیل نمایند. در ایران خودرو هم وضعیت خوبی داشتیم و این سهم پس از معاملات بیش از 20 میلیونی به صف خرید نشست. ایران خودرویی که تنها گزارش 3 ماهه همراه با تعدیل مثبت اش می تواند شرایط را برای عبور سهم از قیمت های 320 تومانی مهیا کند.
در سایپا تقاضا ضعیف تر از سایر خودرویی ها بود. سایپایی که در سال جاری قصد دارد با افزایش سرمایه ساختار مالی خود را اصلاح و مانع از زیانده شدن مجدد شرکت شود. این شرکت با افزایش سطح تولید می تواند شرایط بهتری را در گزارشات آتی تجربه نماید. بر طبق آخرین خبر ها و با دستور مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در خصوص افزایش تولید و در راستای اجرای برنامه “جهش تامین و تولید ” تولید روزانه خودرو در گروه سایپا با فراتر رفتن از مرز 2.000 دستگاه در روز، به بهترین میزان در ماه های اخیر رسید و به زودی این تیراژ به 2.500 دستگاه در روز خواهد رسید .
در زامیاد شاهد حرکت سهم به سمت سطوح بیش از 150 تومانی هستیم. این شرکت در حالی طی 3 ماهه ابتدایی سال 5.880 دستگاه خودرو تولید کرده بود این رقم در تیر ماه 2.300 دستگاه و در مجموع 8.170 بوده است و نشان از بهبود جزئی در روند تولید دارد. زامیاد همچنین در بخش فروش موفق شده 1.620 دستگاه از تولیدات خود را در تیرماه و در مجموع 6.260 دستگاه فروش داشته باشد. در کل وضعیت تولید و فروش زامیاد نسبت به دوره بهار تغییر خاصی نداشته و اگر با همین فرمان پیشروی کند ، شناسایی زیان در پایان سال قطعی خواهد بود. گفتنی است کل فروش پیش بینی شده برای سال 94 در حدود 41.000 دستگاه بوده که شرکت تاکنون 15 درصد آن را پوشش داده است !!
در قطعه سازی ها ، هم شرایط نسبتا خوبی حاکم بود و اکثر نماد ها توانستند بخشی از اصلاح روز های ابتدایی هفته را جبران کنند. از مهمترین اتفاقات این گروه می توان به بازگشایی نماد خفناور با رشد قیمت بیش از 20 درصدی ناشی از رسیدن خبر افزایش سرمایه 100 درصدی از 2 محل سود انباشته و اندوخته اشاره داشت. این افزایش سرمایه با هدف اصلاح ساختارمالی ، بهبود سرمایه درگردش و تقویت جریانات نقدی در پشتیبانی خطوط تولید و بهبود سودآوری اعمال خواهد شد.
5) در گروه لیزینگی فضای نسبتا خوبی برقرار است. در این گروه خبر های مثبت تمامی ندارد و رشد نماد های این گروه از همین بابت است و درست بر خلاف شایعات می بینیم که شرکت ها در 3 ماهه ابتدایی سال شرایط بدی هم نداشتند. البته ولغدر چند روزی است برای اعلام سود و تعدیل متوقف بوده و گفته می شود شرکت تعدیل منفی می زند. خبر مثبت در این گروه ، بحث مالیات بر ارزش افزوده می باشد که گویا جدا می شود و ریسک شرکت های این گروه را کاهش می دهد. در این گروه شفاف سازی مثبت ولصنم در خصوص افزایش سرمایه و بخشودگی جریمه معوقات هم نتوانست رشد قیمت مناسبی برای این سهم به دنبال داشته باشد. این سهم به مرور به قیمت های بیش از 160 تومان راه خواهد یافت.
ادامه سری به وضعیت لیزینگ ایرانیان خواهیم زد. وایران بازوی لیزینگ ایران خودرو است. البته بر خلاف گروه سایپا ، ایران خودرو چند شرکت لیزینگ دارد. بازار در گروه ایران خودرو دیرتر به اشباع رسید و به همین دلیل ایران خودرو در سال 93 به سمت فروش لیزینگی ( که فروش هزینه بری است ) نرفت. اما پیش بینی می شود اتفاقاتی که در مجموعه سایپا و رایان رخ داد در سال 94 برای خودرو و لیزینگ ایرانیان رخ دهد. کل حجم لیزینگ شرکت در سال 93 تنها 58 میلیارد تومان بوده است. نتیجه اینکه عمده عملیات سال گذشته صرف امور وصول اقساط سنوات گذشته شد و حصه جاری حساب های دریافتی آن از 550 میلیارد تومان در آغاز 93 به 300 میلیارد تومان رسید.
وایران در بهاری که گذشت 57 ریال معادل 21 درصد از بودجه 271 ریالی خود را محقق نمود که با توجه به عملکرد رو به جلو و اینکه عمده سود شرکت ها در نیمه دوم سال محقق می شود ، رقم قابل قبولی است. گزارش 3 ماهه نشان می دهد که شرکت در بهار 94 ، حدود 58 میلیارد ( معادل کل لیزینگ سال 93 ) لیز داشته است. گفتنی است ، کل لیزینگ پیش بینی شده برای سال 94 مبلغ 200 میلیارد تومان می باشد. نکته مهم اینکه اکنون تمام محصولات ایران خودرو به اشباع رسیده نتیجتا انتظار می رود اتفاقات سال گذشته سایپا در سال 94 وایران رخ دهد و نتیجه این عملیات را در سود سال 95 خواهیم دید. وایران وجه نقدی که نزد ایران خودرو داشت را دریافت کرده و برای لیزینگ کاملا آماده است. با توجه به نقدینگی در اختیار برای لیزینگ 200 میلیارد تومانی سال 94 ، تنها 27 میلیارد تومان اخذ تسهیلات دیده است. ضمنا باید توجه داشت که وایران عمده سود خود را در 6 ماهه دوم سال رقم می زند و عملا طی سال های گذشته و در دوران رکود سود کمتر از 34 – 35 تومانی نداشته است.
لذا احتمالا تعدیلات شرکت از در گزارش های 9 ماهه آغاز شود و سود سال 95 هم افزایشی خواهد بود. مدیرعامل شرکت در مجمع اخیر اعلام کرد که وایران در سال 94 سهم خود را از لیزینگ خودرو افزایش خواهد داد. همچنین در خصوص وصول مطالبات شرکت از “تالار بورس ایرانیان” در این مجمع عنوان شد: این ساختمان در سال 85 به شرکت گسترش پارس اجاره داده شد که با توجه به اختلافات موجود، در نهایت وایران در شهریورماه 93 موفق شد تا حکم تخلیه ملک و فسخ قرارداد را دریافت کند. با توجه به شرایط و موقعیت مکانی ملک تالار بورس ایرانیان، مدیران شرکت عنوان کردند که در نظر دارند تا دفاتر اداری خود در خیابان های مطهری و عباس آباد تهران را به ساختمان تالار ایرانیان انتقال دهند. مدیران شرکت اعلام کردند که فروش این ساختمان می تواند سود خوبی داشته باشد. در این گروه وضعیت ولبهمن هم مناسب ارزیابی می شود اما بهتر است کمی اصلاح کند چراکه اخیرا رشد بالایی داشته و قطعا معامله گران در سود ، در قیمت های مثبت عرضه کننده خواهند بود.
6) گروه انبوه سازی و ساختمانی ، آخرین روز کاری هفته را متعادل و البته مثبت پشت سر گذاشتند. در این گروه ثشرق وضعیت بدی نداشت و رشد اندک سهم را داشتیم. این شرکت سه شنبه شب در خصوص انعقاد قراردادی با بنیاد مسکن خراسان رضوی شفاف سازی کرد. ثشرق در این شفاف سازی اعلام نموده که در پروژه مسکونی و تجاری نسیم مشارکت خواهد کرد. گفتنی است، این پروژه با متراژ 60.262 مترمربعی دارای 324 متر بنای تجاری می باشد. تعداد واحدهای این پروژه 468 واحد مسکونی و 8 واحد تجاری بوده و با برآورد کل سرمایه گذاری 35.8 میلیارد تومانی که رقم 16.7 میلیارد تومان آن بر عهده ثشرق می باشد. همچنین سهم الشرکه این شرکت 46.6 درصد و محل پروژه در الهیه مشهد قرار دارد. البته این پروژه تاثیری بر روی سود سال 94 و شاید 95 ندارد و نتیجه این پروژه از سال های 96 به بعد خودنمایی می کند. P/e سهم بد نیست اما تا زمان اتمام بازی حق تقدم ها ، انتظاری مبنی بر رشد جدی سهم نمی رود.
از دیگر اتفاقات این گروه می توان به توقف نماد سرمايه گذاري توسعه و عمران کرمان به دلیل تعدیل در سود 94 شرکت اشاره داشت. کرمان در آخرین گزارش، سود خود را با تعدیل مثبت 153 درصدی از سطوح 62 ريالی به 157 ریال افزایش داد. علت اصلی این تعدیل را می توان در رشد 52 درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری ها دانست، که دلیل آن افزایش سود در شرکت آرین ماهتاب گستر و همچنین شناسایی درآمد از شرکت برج هزار کرمان و شرکت عمران و مسکن سازان جنوب می باشد که در گزارش قبلی درآمدی از این محل شناسایی نشده بود. به دنبال رسیدن خبر تعدیل کرمان ، وساخت نیز مورد توجه قرار گرفت. این سهم اخیرا به دلیل افت قیمت چه در سود و چه در قیمت تابلوی شرکت های زیر مجموعه ، بخش بزرگی از ارزش خود را از دست داده و اکنون در سطوح 80 درصدی nav خود معامله می شود. انتظار می رود سهم آرام آرام تا قیمت های 320 تومانی در جهت گپ ایجاد شده در زمان بازگشایی رشد کند اما قطع به یقین در این سطوح فشار عرضه باری دیگر خودنمایی خواهد کرد.
در این گروه همچنان معاملات بلوکی در ثمسکن ادامه دارد. این سهم قصد دارد سرمایه خود را از ( 300 میلیارد تومان به 550 میلیارد تومان ) به میزان 83 درصد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی ، سود انباشته به منظور مشارکت در افزايش سرمايه شرکت هاي سرمايه پذير افزایش دهد. بررسی های انجام شده نشان می دهد که ثمسکن در حال حاضر در محدوده 52 درصدی nav خود معامله می شود. شركت بیمه ايران ، فروشنده سهم در روز های اخیر بوده است. به لحاظ تکنیکی چنانچه سهم موفق به عبور از سطوح 170 تومانی شود ، مجوز ادامه رشد تا سطوح 195 – 200 تومانی را کسب خواهد کرد.
7) در گروه بانکی وضعیت خوبی حاکم بود. نماد های این گروه بعد از افت روز های ابتدایی هفته توانستند معاملات شاداب تری را به نمایش بگذارند. البته درخصوص معاملات روز چهارشنبه حرف و حدیث بسیار است چراکه از یکسو برخی از معامله گران معتقدند که حقوقی ها باری دیگر دست به کار شده و قصد حمایت از بانک ها را دارند و این رشد می تواند ادامه دارد باشد اما در سوی مقابل معامله گران بدبین رشد بانک ها را به حساب برخی از جابجایی های درون گروهی می گذارند و معتقدند این رشد ادامه دار نیست. گفتنی است ، در معاملات روز چهارشنبه 48 میلیون سهم وبصادر بین حقوقی ها جابجا شد ! در این گروه گزارش های 3 ماهه واقعا حرفی برای گفتن نداشت و شرکت هایی هم که پوشش مناسب داشتند ، تا حدودی بزک شده بودند و وضعیت سود پرداختی آن ها به سپرده گذاران جالب نبود که البته این موضوع به تحولات رقابتی سال گذشته بانک ها در جهت کسب سپرده های بیشتر مربوط می شود. اما در بلند مدت با برقراری اتصال سوئیفت ، هزینه بانک ها کاهش خواهد یافت. ضمن اینکه بانک ها باید به دستور ولی الله سیف برای تحولات اقتصادی در بازار های جهانی آماده شوند و بطور قطع تحولات آتی ، وضعیت بهتری برای این صنعت مهم و بزرگ بازار سرمایه رقم خواهد زد. در این گروه همچنان فروش دارایی و املاک در جهت کسب وجوه برای تمرکز بر عملیات بانکداری و پرداخت تسهیلات و برنامه افزایش سرمایه در جهت اصلاح ساختار مالی در جریان است.
در شاخص بانکی ها ، به لحاظ تکنیکی 2 سطوح 730 و 745 واحدی مقاومت هایی هستند که در نماد های این گروه در مواجهه با آن پر عرضه ظاهر خواهند شد. در این گروه بانک صادرات در تلاش است تا باری دیگر به قیمت های بیش از 100 تومانی بازگردد. افزایش سطح فعالیت صادرات در شعب خارجی می تواند در روند سودآوری این بانک موثر باشد. اما تجارت به احتمال قوی روز شنبه 100 تومانی شود. این بانک می تواند تا قیمت های 110 تومانی رشد کند اما ادامه این مسیر منوط به گزارش 3 ماهه ای است که اگر به مانند سایر بانک ها باشد ، ترمز رشد قیمت سهم را خواهد کشید. در سینا هم وضعیت بدی نداریم. این بانک اگر بتواند در قیمت های بیش از 150 تومانی تثبیت شود ، سطوح 165 تومانی را هم خواهد دید. بانک سینایی که به لطف تحولات بلوکی و زمزمه هایی درخصوص افزایش سرمایه وضخعیت بهتری در تابلوی معاملات دارد.
8) در گروه دارویی ، معاملات خوبی داشتیم و اکثر نماد ها آخرین روز هفته را با ثبت رشد قیمت به پایان رساندند. قطعی شدن صادرات دارو به عراق ، پوشش های نسبتا مناسب شرکت ها در دوره 3 ماهه و نبود ابهاماتی همچون نرخ خوراک و تنش با دولت باعث شده تا نماد های این گروه اگرچه کم حجم اما با زد و خورد های کمتری به مسیر رشد نرم و میان مدتی خود ادامه دهند. در این گروه داروسازی زهراوی نیز با رشد قیمت و صف خرید اندک روبرو شد. این شرکت قصد دارد سرمایه خود را به میزان 300 درصد از محل سود انباشته افزایش دهد. این افزایش سرمایه با هدف اصلاح ساختار مالی ، احراز معیار حداقل سرمایه ثبت شده و کاهش هزینه های مالی و جلوگیری از کاهش نقدینگی و بعد از مجوز سازمان بورس و تصمیم مجمع فوق العاده نهایی خواهد شد.
در گروه دارویی سبحان هم وضعیت خوبی داشت. رشد قیمت نماد های زیر مجموعه و در نتیجه افزایش ارزش دارایی های این شرکت از مهمترین دلایل توجه بازار به اوست. در ایران دارو هم P/e نزدیک به 4 مرتبه ای باعث رشد قیمت سهم شد. این شرکت در دوره 3 ماهه 13.5 میلیارد تومان فروش داشته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش 800 میلیون تومانی را نشان می دهد اما نکته مثبت این است که مارجین سود ناخالص شرکت رشد 2 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل و افزایش 1 درصدی نسبت به بودجه را نشان می دهد. در کل انتظار می رود دیران تا پایان سال 130 تا 140 تومان سود محقق کند. محدوده 580 – 590 تومانی سطحی است که احتمالا افزایش عرضه ها در نماد دیران را داشته باشیم.
در این گروه دبالک را هم نباید دست کم گرفت. این شرکت در دوره 3 ماهه موفق شده 26 درصد از پیش بینی سود سال 94 را محقق کند. رشد 57 درصدی تولید ، 48 درصدی مقدار فروش و 10 درصدی مبلغ فروش نسبت به دوره مشابه سال گذشته از نکات برجسته صورت های مالی دبالک می باشد. با توجه به اينکه 52 درصد فروش مربوط به گروه دارويی عمومی می باشد، ترکيب پيش بينی فروش گروه دارويی استروئيدی نسبت به سال 93 معادل 9 درصد افزايش و در گروه آنتی بيوتيک معادل 10 درصد کاهش را نشان می دهد. شايان ذکر است که در پيش بينی 94 نسبت به 93، نرخ های متوسط فروش دارويی عمومی و آنتی بيوتيک کاهشی و استروئيدی افزايشی برآورده شده است. شنیده می شود دبالک به دلیل تولید چند قلم مواد اولیه دارویی و انعقاد 3 قرارداد فروش ، جای تعدیل عایدی خوبی دارد. در این گروه نماد هایی همچون دسبحا ، پخش ، دسینا ، والبر ، دبالک و دارو نیز از شرایط بنیادی خوبی برخوردارند.
9) در گروه برقی ، تجهیزاتی و نیروگاهی هم تحولات خوبی داشتیم. در این گروه مپنا بالاخره با کمی تاخیر به تحولات مثبت رخ داده پاسخ داد و با رشد قیمت و صف خرید اندک روبرو شد. این شرکت اخیرا موفق شد یه قرارداد بیش از 2 میلیارد دلاری منعقد کند. این شرکت تحولات زیادی از افزایش سرمایه تا برقراری ارتباط مجدد با شرکت زیمنس را در پیش دارد و اگر کمی خود را جمع و جور کند ، به قیمت های بیش از 800 تومانی راه خواهد یافت. در کنار مپنا ، ممپنا نیز قوی ظاهر شد و به نظر باری دیگر رشد قیمت سهم تا سطوح 1.200 تومانی را داشته باشیم.
در گروه تجهیزاتی ، آذرآب بازار را در انتظار گذاشت و همچنان شاهد توقف سهم علیرغم شفاف سازی سه شنبه شب هستیم. این شرکت در شفاف سازی ضمن پرده برداری از افزایش سرمایه 108 درصدی ، محل انجام آن را ، مطالبات و آورده نقدی اعلام نموده است. شرکت در این شفاف سازی اعلام نموده در 6 ماهه دوم امسال ، مبلغ 44 میلیارد ریال از زیان تلفیق شرکت کسر می شود. فروش دارایی ، بحث تخفیفات و سایر موارد ، رشد بیش از 20 میلیارد تومانی سود تلفیقی را در بر خواهد داشت. در فاراک شاهد کنترل قیمت سهم هستیم. گفته می شود در هفته آتی حق های استفاده نشده راهی میدان خواهد شد و گویا شرکت برای جمع آوری حق ها در قیمت نازل برنامه ریزی از پیش تعیین شده ای دارد. مطمئن باشید پس از جمع آوری حق های استفاده نشده ، خبر های شرکت یکی پس از دیگری می رسد اما در شرایط فعلی ، فرهنگیان در حال گل آلود کردن آب برای گرفتن ماهی بیشتر است. انتظار می رود سود سال 95 شرکت در سطوح خوبی اعلام شود.
در این گروه آکنتور نیز با رشد قیمت و خرید بیش از 1 میلیون سهمی بانک قوامین روبرو شد. این شرکت هنوز گزارش 12 ماهه را منتشر نکرده و زمزمه هایی درخصوص عدم پوشش مناسب سود اش به گوش می رسد. سهم در کوتاه مدت ممکن است قیمت های 1.300 تومانی را هم ببیند اما با توجه به ابهام در گزارش 12 ماهه ، خرید در این سطوح به صلاح نیست. در کل آکنتور در بلند مدت تحولات خوبی دارد اما شاید برخی خبر ها ، روند کوتاه مدتی سهم را به چالش بکشد. در گروه ماشین آلات ، تراختور با صف خرید میلیونی به سطوح بیش از 230 تومانی راه یافت. این سهم با سرمایه جدید 210 میلیارد تومانی توان تحقق سود بیش از 50 تومانی برای سال جاری را دارد. با توجه به تقاضای ایجاد شده در سهم و عبور از قیمت های 230 تومانی ، انتظار می رود رشد قیمت تایرا تا سطوح 260 تومانی تداوم داشته باشد. شركت سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي كشوري فروشنده 2 میلیونی سهم و مجموعه بیمه البرز و سرمايه گذاري ملي نیز تحولات مثبتی در طرف خریدار داشته اند.
10) در گروه فلزی و فولادی ، بازگشایی نماد فملی با افت 7 درصدی را داشتیم. این شرکت در دوره 3 ماهه ضمن اعمال تعدیل منفی 7 درصدی ، تنها 11 درصد از سود خود را پوشش داده و البته در این دوره قیمت مس همیشه بالاتر از 5.500 دلار بوده است. فروش شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته 11 درصد افت داشته و در سوی مقابل بهای تمام شده نیز افزایش 11 درصدی را نشان می دهد که مجموع این فعل و انفعالات ، افت 44 درصدی سود عملیاتی شرکت نسبت به بهار سال گذشته رقم زده است. شرکت در فروش کاتد مس چه از نظر مقدار و چه از نظر قیمت با مشکل مواجه است. برداشته شدن تحریم ها کمک بزرگی به فملی می کند اما از سوی دیگر وضعیت بازار های جهانی کمر شرکت را شکسته و نای حرف زدن برای او نگذاشته است. با این شرایط فملی نهایتا 20 تا 22 تومان سود محقق می کند. به لحاظ تکنیکی محدوده 164 تومانی حمایتی است که اگر از دست برود ، یک افت 40 تومانی دیگر به سهم را تحمیل می کند.
در این گروه فایرا خبرساز شده و با صف فروش میلیونی به سمت حمایت 380 – 390 تومانی حرکت می کند. افت قیمت آلومینیوم در بازارهای جهانی و نگرانی از بابت تعدیل منفی مجدد در کنار زمزمه هایی درخصوص عدم ثبت مجمع که این روز ها در فضای مجازی شایعه شده ، منجر به تشدید عرضه ها در فایرا شده است. قرار گرفتن آلومینیوم در مرز 1.600 دلاری و احتمال از دست رفتن این کانال ، افت سود شرکت تا سطوح کمتر از 80 تومانی را هم محتمل می سازد. البته در سوی دیگر خبر هایی هست که می تواند کاهش سود شرکت را با درآمد غیر عملیاتی تا حدودی جبران کند. این شرکت قصد فروش املاک مشهد و شمال خود را دارد. یک منبع آگاه در فایرا گفت : شرکت 2 مرکز تفریحی رفاهی در مشهد و شمال کشور دارد، به خاطر تامین نقدینگی شرکت قصد فروش آنها را دارد. کارشناسی و قیمت گذاری این املاک انجام شده ولی هنوز به فروش نرسیده اند. احتمالا از این بابت تعدیل مثبت در سود هر سهم خواهیم داشت. همچنین ساختمان قدیمی دفتر مرکزی شرکت واقع در خیابان میرداماد تهران فعلا اجاره داده شده و تصمیمی در خصوص فروش آن اتخاذ نشده است. در کل وضعیت سهم روشن نیست اما اهرم دلار و بازار های جهانی در سودسازی سهم بسیار بالاست و هر برگشتی در بازار های جهانی می تواند برگشت پر قدرت سهم را به دنبال داشته باشد.
در فولادی ها ، باری دیگر شاهد بازی نوسانی بر روی ذوب آهن هستیم. با وضعیت ایجاد شده در اقتصاد کشور بعید به نظر می رسد که ذوب سال جاری سودی برای سهامدارانش محقق کند اما بحث افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها باعث شده تا معامله گران کوتاه مدتی همواره در پی نوسان گیری از سهم باشند.
11) در گروه رایانه و آی-تی ، شفاف سازی 2 نماد رتاپ و رکیش ، فشار عرضه در این گروه را تشدید کرد. در حالی که شاهد بروز خبر هایی در خصوص پرداخت های بانک مرکزی به 2 شرکت ایران کیش و تجارت الکترونیک پارسیان و تعدیل مثبت این 2 شرکت بودیم که سه شنبه شب این دو شرکت شایعات فوق را تایید نکردند. در ابتدا ایران کیش بر آخرین پیش بینی سود خود تاکید و اعلام نموده در صورت دریافت هرگونه اطلاعات تاثیر گذار بر بودجه شرکت اطلاع رسانی خواهد شد. شایان ذکر است، این شرکت مبلغ 42 میلیارد ریال از مبلغ یارانه های سال 94 را از شاپرک دریافت و ثبت و شناسایی نموده که با توجه به تغییر عمر مفید پایانه ها از 8 به 5 سال و افزایش هزینه استهلاک برآورد شده مبلغ مذکور تغییر با اهمیتی در عملکرد شرکت ایجاد ننموده است. همچنین رتاپ نیز تغییر سود خود را رد و بر سود 417 ریالی مجددا تاکید کرده است. معاملات این 2 سهم نشان می دهد که خبری در راه است چراکه دلیلی ندارد این 2 سهم را این چنین خوب بخرند. برای رکیش محدوده 330 و برای رتاپ محدوده 300 تومانی حمایت هایی هستند که می توانند ترمز اصلاح قیمتی را کشیده و باری دیگر مورد توجه قرار بگیرند. انتظار افزایش سودآوری شرکت‌ های تجارت الکترونیک با بهبود وضعیت اقتصادی و برداشته شدن تحریم‌ ها وجود دارد.
12) در شرکت های سرمایه گذاری ، پردیس نیز مورد توجه بود. گویا شرکت برنامه افزایش سرمایه از محل آورده را در دستور کار دارد. شرکت طی 12 ماهه سال گذشته 136 ریال سود محقق کرده و در دوره 6 ماهه منتهی به 30 آذر ماه 94 نیز 26 ریال سود شناسایی نموده که در مقایسه با سود تحقق یافته در دوره مشابه سال گذشته ، افت 66 درصدی را نشان می دهد. بررسی وضعیت پرتفوی سهام شركت ‌های پذیرفته شده در بورس نشان می دهد که بهای تمام شده برای سرمایه گذاری در شرکت های زیر مجموعه بورسی 4 میلیارد تومان بیشتر از قیمت روز تابلو می باشد که خیلی جالب نیست. در کل سهم کوچکی است و با توجه به شایعه افزایش سرمایه و قیمت های کمتر از 100 تومانی می تواند یک بازی نوسانی را در پی داشته باشد اما از نظر بنیادی حرفی برای گفتن ندارد. در این گروه وخارزم به لطف حرکت بانکی ها مثبت بود. در این سهم باید توجه داشت که کاهش سود تقسیمی وپاسار و وبصادر کمی او را به چالش می کشد و احتمالا سود بالایی در دوره 12 ماهه محقق نشود. محدوده 160 تومانی ، محدوده ای است که افزایش عرضه ها در وخارزم را خواهیم داشت.
13) در گروه متوقف پالایشی وضعیت جالبی برقرار نیست. در این گروه شرکت ها یکی پس از دیگری تعدیل منفی می دهند و کار آنجا بیخ پیدا کرد که شاوان یک مرتبه 230 تومان زیان روی دست سهامدارانش گذاشت !! بدون شک مجمع لاوان امثال هم پر تنش خواهد بود. گزارش بسیار و مبهمی است. اکثر سرمایه گذاران معتقدند که سیاست های غلط زنگنه 2 صنعت پتروشیمی و پالایشی را به چالش کشیده است. مقایسه گزارش 12 ماهه 93 با 12 ماهه 92 حمایت از افت به ترتیب 8 درصدی مقدار تولید ، 33 درصدی مقدار فروش و 44 درصدی مبلغ فروش دارد. گفتنی است ، شاوان در شرایط طی سال 92 مبلغ 337 میلیارد تومان سود عملیاتی محقق نمود در سال 93 این رقم با زیان سنگین 262 میلیارد تومانی تعویض شده و در نهایت این اتفاقات منجر به این شده که سود انباشته 333 میلیارد تومانی شرکت به 44 میلیارد تومان زیان برسد !!
واقعا نمی دانیم در این صنعت چه خبر است و البته اگر طی 2 – 3 ماه آینده ورق برگشت خیلی تعجب نکنید. سوال مهم اینجاست که طیف خریدارانی که در واپسین روز های تیر ماه زیر سهم را گرفته و بیش از 30 درصد رشد قیمت سهم را رقم زدند ، چه فکر و یا خبری داشتند !! در شبریز هم اوضاع جالب نیست. این شرکت هم در گزارش حسابرسی شده 93 سود خود را با یک تعدیل منفی بیش از 40 درصدی دیگر تا سطوح 219 ریالی کاهش داد. در شبندر هم زمزمه هایی درخصوص تعدیل منفی سنگین و حتی زیانده شدن به گوش می رسد که امیدواریم این خبر صحت نداشته باشد.
14) در گروه غذایی هم وضعیت بد نیست و اکثر نماد های این گروه در معاملات روز چهارشنبه با افزایش تقاضا روبرو شدند. در ایم گروه غبشهر چند روزی که کمی بهتر معامله می شود. هر چند که هر بار این جمله را تایپ کردیم ، فردایش روند دیگری رقم خورد !! گویا این شرکت مجوز افزایش نرخ 7 درصدی برای فروش روغن را کسب کرده و برنامه افزایش سرمایه را در دستور کار دارد. منبعی آگاه در غبشهر گفت : شرکت قصد افزایش سرمایه 193 درصدی از محل سود انباشته دارد و مقدمات آن به زودی انجام می گیرد. همچنین قرار است نرخ فروش محصولات 5 الی 6 افزایش یابد. اگر تغییر خاصی در نرخ ارز مبادله ای یا قیمت مواد اولیه روی ندهد، تعدیل مثبت در سود خواهیم داشت. محدوده 780 تومانی اولین مقاومت پیش روی غبشهر می باشد.
در این گروه مش قاسم هم چند روزی است که با خبر افزایش سرمایه مورد توجه قرار گرفته و تلاش برای بازگشت به قیمت های بیش از 700 تومانی دارد. سیاست نادرست شرکت در زمان عرضه و باد کردن سهم به لطف مصاحبه های سهامدار عمده از مهمترین دلایل ریزش بیش از 60 درصدی اخیر می باشد. این شرکت قصد دارد سرمایه خود را از سطوح 36 میلیارد تومانی به 80 میلیارد تومان معادل 122 درصد از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی ، سود انباشته به منظور تامين سرمايه در گردش ، خريد وسائط نقليه و تکميل پروژه هاي عمراني افزایش دهد.
15) نرخ ارز و سکه ( خرید – فروش ) :
الف) دلار : 3.295 – 3.308 تومان
ب) یورو : 3.630 – 3.650 تومان
ج) درهم امارات : 890 – 900 تومان
د) سکه طرح جدید : 865.000 – 875.000 تومان
شرکت های مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی در بازار فردا :

دیدگاه کاربران

تاکنون دیدگاهی درج نشده است.