- گروه محاسب کویر - http://trustfulcap.com -

حرکت به دنبال کوچکتر ها- چهارشنبه 94/05/14

حرکت به دنبال کوچکتر ها !!

1) بورس تهران آخرین روز کاری هفته را متعادل آغاز کرد اما دیری نپایید که فشار عرضه ها ناشی از گزارش ضعیف لیدر صنعت خودروسازی ، دامن بازار خصوصا خودرویی ها را گرفت. البته اتفاق دیگری هم در جریان است و آن هم اینکه کاهش حجم معاملات باعث شده تا پول های بی کار باری دیگر به سراغ سهام کوچکتر رفته و آن ها را به حرکت درآورند و به این مساله هم نمی توان خرده گرفت اما باید مراقب بازی های غیر معقول بود. در شرایطی که بازار انتظار تعدیل سود ایران خودرو را داشت ، می بینیم که رکود کمر این صنعت را هم شکسته و برگ برنده کدال هم نتوانست شرایط را برای افزایش تقاضا و بهبود شرایط بازار فراهم نماید.
با رسیدن گزارش ایران خودرو تقریبا پرونده گزارش های فصل بهار مختومه شد و حال بازار می داند که شرایط انقباضی ایجاد شده توسط دولت اکثر صنایع را با چالش های بزرگی مواجه کرده است. در این شرایط حتی احتمال کاهش سودی دیگر در برخی از گروه ها خصوصا صنایعی که با کامودیتی ها سر و کار دارند ، وجود دارد و نتیجتا بازار تمایل کمتری برای خرید های رو به بالا در صنایع بزرگ از خود نشان می دهد. در حال حاضر دولت از نظر عملیاتی و از زمان به دست گرفتن سکان هدایت کشور ، مرحله به مرحله جلو رفته و گام های خوبی به خصوص در عرصه سیاست و توافقات هسته ای برداشته است اما مساله ای که بسیاری از کارشناسان به آن معتقدند ، ضعف در حوزه اقتصادی و سیاست وزرا در این خصوص است. بازار انتظار دارد با برداشته شدن بزرگترین ریسک سیستماتیک سیاسی ، دولت تحولاتی را در حوزه اقتصادی ایجاد نموده و سیاست های انقباظی خود را به سمت سیاست های انبساطی تعدیل کند. البته این موضوع زمانبر خواهد بود اما سیاست دولت در حوزه بانکداری و همچنین انتشار اوراق مشارکت با بهره بالا و تداوم در پرداخت سود 22 درصدی بانک ها نشان از عدم شتاب کافی در حوزه کاهش سود بانکی دارد و تا زمانی که در برخی از سیاست ها تغییری ایجاد نشود ، اقتصاد کشور در رکود خواهد ماند. ضمن اینکه از شانس بد دولت ، ریزش نفت هم دست بردار نیست و ادامه روند کاهشی نفت ، کسری جدی بودجه را تائید می کند. در این شرایط برخی از چاپ پول و افزایش نرخ دلار صحبت می کنند. درخصوص چاپ پول با توجه به تلاشی که دولت در راستای کشیدن افسار تورم داشت ، بعید است که دست به چنین کاری بزند اما روند حرکتی دلار نشان می دهد که احتمالا دلار به مرور در مسیر افزایش قرار گرفته و سمت سطوح 3.400 – 3.500 تومانی حرکت کند.
البته در این بین حضور سرمایه گذاران خارجی و تکنولوژی های جدید می تواند تحولات جدی و مهمی در صنایع مهم و بزرگ بازار ایجاد نماید. به هر عنوان برای بهبود وضعیت اقتصادی نیاز به تصمیمات جدی و یک انقلاب اساسی داریم و باید منتظر ماند و دید که چه زمانی دولت در سیاست های خود تجدیدنظر می کند. روشن شدن تکلیف پتروشیمی ها و تعیین تکلیف نرخ گاز در کنار عدم دخالت در وضعیت شرکت های سنگ آهنی یکی از مهمترین مواردی است که دولت باید به زودی ابهامات در این خصوص را بر طرف کند.
اما درخصوص بازار و در شرایط فعلی باید صنایع و گروه های بورسی را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار داد. در گزارش های 3 ماهه صنایعی همچون داروسازی – تجهیزاتی – پتروشیمی و تا حدودی حمل و نقلی ها گزارش های قوی تری داشتند. هر چند که وضعیت بغرنج نفت در بازار های جهانی در کنار ابهاماتی که از سوی دولت برای پتروشیمی ها ایجاد شده ، باعث می شود که همواره بازار حرکت کندتری در این صنعت داشته باشد. لذا بهتر است در این رکود و فرصت پیش آمده ، گزارش های 3 ماهه ، روند فروش ، حاشیه سود ناخالص و سود عملیاتی شرکت ها را مورد بازنگری قرار دهید و این موارد را با گزارشات مشابه سال های 93 – 92 و حتی 91 مقایسه کنید. بدون شک شرکت هایی که روند با ثبات تری در دوران گذشته داشته اند ، در مسیر رشد بازار زودتر از سایر شرکت ها و صنایع مورد توجه قرار خواهند گرفت. چراکه معتقدیم در دوران پساتحریم و در موج صعودی بعدی ، رفتار بازار تحلیلی و حساب شده تر خواهد بود.
مطالعه نوسانات قیمت سهام در صنایع مختلف بازار نشان می ‌دهد که 13 گروه از میان 37 صنعت ریز و درشت بازار ، روند مثبت داشته ‌اند و سایر صنایع با افت و یا عدم تغییر جدی شاخص مواجه بودند. در معاملات روز چهارشنبه ، منفی گروه خودروسازی و مثبت گروه حمل و نقلی قابل توجه تر از سایر صنایع بود. اما برای هفته آتی و روز شنبه ، انتظاری رفتاری مشابه با آنچه در هفته اخیر گذشت را داریم. یعنی احتمالا تا زمان رسیدن یه خبر مثبت یا منفی قوی ، رفتار بازار بصورت زیگزاگی یک روز در میان مثبت و منفی باشد. لذا در این شرایط توصیه می شود از معاملات هیجانی به شدت دوری کنید.
2) در نتیجه معاملات نهمین روز کاری از مرداد ماه سال 94 ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با رشد ناچیز 5 واحدی ، جایگاه خود در میانه های کانال 66.000 واحدی را حفظ نمود. همچنین شاخص قیمت در معاملات روز چهارشنبه با رشد اندک 2 واحدی تا سطوح 26.425 واحدی پیشروی کرد. در نگاهی به نمودار یک ساعته ، شاهد رفتاری نوسانی بودیم ، بطوریکه بازار در نیمه اول معاملات 50 واحد رشد کرد اما فشار عرضه ها باعث بازگشت شاخص به نقطه سر به سر در پایان ساعت معاملات گردید. اما در رشد 0.01 درصدی شاخص کل و قرار گرفتن آن در سطوح 66.451 واحدی ، نماد های معاملاتی فملی ، حکشتی و پارسان به ترتیب با 33 ، 27 و 15 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد های معاملاتی شپدیس ، خودرو ، فارس و همراه به ترتیب با 23 ، 12 ، 11 و 10 بیشترین تاثیر منفی را داشتند. در فرابورس هم همین وضعیت را داشتیم و شاخص این بازار با رشد کمتر از 2 واحدی در ارتفاع 777 واحدی قرار گرفت. پتروشیمی مارون با تاثیر مثبت بیش از 1 واحدی ، بیشترین نقش را در افزایش ارتفاع شاخص این بازار داشت. در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته ، شاهد ثبت 175 میلیارد تومان خرید و فروش در 2 بازار بورس و فرابورس بودیم که اگر معاملات بلوکی مبین ، پارسان ، بترانس و شخارک ، اوراق مشارکت و … را از دل آن در بیاوریم به رقم 72 میلیارد تومانی می رسیم که سهم جمعیت بورسیان 49 میلیارد تومان و حصه فرابورسیان در حدود 23 میلیارد تومان بود. ارزش معاملات روز چهارشنبه نسبت به روز ماقبل آن افت حدود 19 درصدی را نشان می دهد. گفتنی است ، 4 نماد سمگا ، وبصادر ، خودرو و مبین با 10 میلیارد تومان ، حدود 14 درصد ارزش معاملات خرد چهاردهمین روز مرداد ماه 94 را به خود اختصاص دادند.
طی معاملات روز چهارشنبه نماد معاملاتی بیمه کارآفرین، حق تقدم سهام تراکتورسازی ایران، حق تقدم سهام پتروشیمی پردیس، پتروشیمی امیرکبیر از سوی ناظر بازار بازگشایی و در عین حال نماد معاملاتی شرکت ‌های البرز دارو، حق تقدم سهام سخت آژند، ایتالران متوقف شدند.
3) حواشی بازار :
الف) در خبر های سیاسی ، «یوکیو آمانو» رییس سازمان بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد درخواست نمایندگان کنگره آمریکا برای تحویل اسناد مرتبط با مذاکرات هسته ای ایران را قابل قبول نمی داند. رییس سازمان بین المللی انرژی اتمی با مخالفت طرح چنین درخواستی از سوی کنگره آمریکا همچنین اعلام کرد که «اگر قرار باشد آژانس اطلاعات محرمانه ایران را در اختیار کنگره قرار دهد دیگر اعتمادی به آژانس وجود نخواهد داشت.» سخنان «یوکیا آمانو» از سوی نشریه ژاپنی «ژاپن تایمز» بازتاب داشت و این نشریه در گزارشی دیدگاه های آمانو در این رابطه را مورد تقدیر قرار داد. این نشریه یادآور شد: «آمانو» هم بر همین نکته تاکید دارد و اینکه در صورت دادن تصاویری از اسناد ایران به کنگره آمریکا، در آینده کشورهای دیگر هرگز اطلاعات خود را با آژانس مبادله نخواهند کرد. «ژاپن تایمز» تاکید کرد که انتقادهای بسیاری از سوی برخی نمایندگان کنگره آمریکا به آمانو شده اما او همچنان مقاومت نشان می دهد. برخی از جمهوریخواهان می گویند که باراک اوباما رییس جمهور آمریکا باید این اسناد را در اختیار داشته باشد. با این اوصاف «آمانو» در کمیته سیاست خارجی سنای آمریکا گفت که به هیچ عنوان مسیر قانونی برای این کار وجود ندارد.
ب) سخنگوی کاخ سفید درباره هشدار رئیس جمهور آمریکا به کنگره درباره از بین بردن این توافق گفت: اوباما به حقیقت ساده ای اشاره کرد. حقیقت این است در صورتی که کنگره این توافق را از بین ببرد موجب از بین رفتن توافق خوب با ایران خواهد شد. در آن صورت ایران لازم نخواهد بود ذخایر خود را کاهش دهد و ایران کاری را انجام می دهد که قبلا انجام می داد و اتحاد بین المللی از هم می گسلد. وی افزود: رئیس جمهور علاوه بر این که می خواهد تلاش کند از وقوع جنگ دیگری در خاورمیانه (غرب آسیا) خودداری کند بلکه می خواهد از راه دیپلماسی مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای شود.
ج) شبکه خبری المیادین به نقل از یک مقام بلندپایه ایرانی جزئیات طرح تعدیل شده تهران برای حل بحران سوریه را فاش کرد. براساس این طرح، بند اول آن خواستار توقف فوری جنگ و آتش بس در این کشور است.به گفته این منبع، بند دوم خواستار تشکیل دولت وحدت ملی در سوریه است.بر اساس جزئیات فاش شده طرح ایران، بند سوم نیز شامل اصلاح قانون اساسی بر مبنای توافق و اطمینان بخشیدن به مجموعه‌های طائفه‌ای در سوریه است.بند چهارم از طرح ایران شامل درخواست برای اجرای انتخابات تحت نظارت بین‌المللی در سوریه است.”حسین امیر عبداللهیان” معاون وزیر امور خارجه در مصاحبه با شبکه العالم از طرح به روز رسانی شده ایران درباره سوریه خبر داده بود.
وی بدون اشاره به جزئیات این طرح گفته بود: طرح سیاسی 4 ماده‌ ای ایران که توسط آقای ظریف ارائه شده در زمان حاضر یکی از کاراترین و جدی ‌ترین طرح هایی است که در دستور کار سازمان ملل و بازیگران بین المللی قرار دارد چون طرحی است مبتنی بر واقعیت‌ های موجود، این طرح توسط ایران به‌ روز رسانی شده و ما در سفر آقای ولید المعلم، رایزنی‌های بیشتری را با ایشان درباره طرح خواهیم داشت، در سفر آقای بوگدانف جزییات این طرح را مورد بررسی قرار خواهیم داد و معتقدیم که آنچه به‌ عنوان طرح سیاسی روسیه مطرح شده در واقع نقاط مشترکی است که بین طرح تهران و مسکو قرار دارد. وی همچنین گفت: ایران قویاً به حمایت از متحدینش ادامه خواهد داد و در مسیر راهکار دموکراتیک بحران‌ های منطقه مانند بحران سوریه را با جدیت در یک برنامه سیاسی در چارچوب مشورت‌ های منطقه‌ ای دنبال خواهد نمود و انشاءالله نسبت به آینده حل سیاسی بحران در سوریه خوش‌ بین هستیم.
د) رئیس ‌جمهور آمریکا در نشست محرمانه با رهبران یهودی آمریکا در کاخ سفید تصریح کرد اگر توافق هسته‌ ای رد شود و ما به ایران حمله کنیم، حزب‌الله به سمت تل‌آویو موشک پرتاب می‌ کند و اسرائیل متحمل فشار می ‌شود. بنا به گزارش «تایمز اسرائیل»، برخی از این رهبران یهودی که با اوباما دیدار خصوصی داشتند، جزء آندسته افرادی بودند که سازمان های آنها هنوز تصمیمی درباره حمایت یا مخالفت با برجام نگرفته بودند. این نشست محرمانه در حالی برگزار شده که دولت «اوباما» تلاش می ‌کند تا در آستانه رأی ‌گیری کنگره درباره توافق هسته ‌ای ایران و 1+5 ، حمایت ‌های بیشتری را برای این توافق جلب کند.
«روزنبائوم »به هیأتی از خبرنگاران سیاسی در واشنگتن گفت: اوباما استدلال محکمی مطرح کرد و گفت هیچ توافق کاملی وجود ندارد. او به مخالفان توافق گفت : می ‌توانند فشار بیاورند و به دنبال اشکال باشند. ممکن است اشکالات کوچکی پیدا کنند اما مسئله مهم این است که این توافق برای امنیت ملی آمریکا و اسرائیل خوب است. اوباما به منتقدان گفت: اگر نمی‌ توانید آنطور که شایسته است با توافق هسته ‌ای مقابله کنید، در واقع انسجام جامعه یهودی را تضعیف کرده ‌اید و به روابط آمریکا و اسرائیل لطمه وارد می ‌آورید. شما می‌توانید 20 یا 50 میلیون دلار صرف کمپین ( مقابله با توافق هسته‌ ای ) کنید اما نمی‌ توانید تبلیغاتی را منتشر کنید که حاوی این مطلب باشد که اگر مخالف توافق نیستید، شما یک یهودی بد یا ضد اسرائیلی هستید. درباره حقایق حرف بزنید نه اینکه بیایید درباره چیزهایی سخن بگویید که فکر می ‌کنید ممکن است بتواند افراد را متقاعد کند که با توافق مخالفت کنند.
ه) در خبر های اقتصادی ، وزیر اقتصاد پس از مذاکره با همتای ایتالیایی خود گفت: ما حساسیت داریم که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را پس از حذف تحریم ‌ها به‌ صورت جدی ادامه دهیم. قرار نیست این فرصت‌ها به گسترش واردات و سرکوب تولید ملی بینجامد بلکه قرار است در خدمت افزایش تولید و سرمایه گذاری باشد. وی افزود: باید از فرصت‌های جدید عمدتاً برای افزایش سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی داخلی و خارجی و به‌ ویژه تولیدات صادراتی استفاده کنیم. طیب ‌نیا با بیان اینکه در گذشته حجم روابط ایران و ایتالیا 7 میلیارد دلار بود، گفت: به‌ دلیل محدودیت‌های اخیر، این رقم به یک و نیم میلیارد دلار کاهش یافت که در جلسه با وزیر ایتالیایی بر گسترش مبادلات تجاری به‌ ویژه سرمایه گذاری در ایران و ارتقای روابط دو کشور تفاهم کردیم. وی گفت: همچنین توافق کردیم که با حذف تحریم ‌ها، ایتالیا خرید نفت خود از ایران را افزایش دهد. وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: دو طرف همچنین بر سرمایه گذاری مشترک به‌خصوص درحوزه صادراتی تأکید کردند.
و) در روز های اخیر ، رئیس کل بانک مرکزی گفت : با توجه به ماده ۲۰ تسویه بدهی بدهکاران ارزی که با اصرار نعمت‌زاده تدوین شده انگیزه زیادی برای بازگشت مطالبات بانکی ایجاد شده است. به گفته سیف، محور اصلی این ماده این است که بدهکاران ارزی که قبل از ۹۱.۷.۴ بدهی داشتند با نرخ ارز 1.226 تومان بدهی خود و نرخ تسهیلات ۲۰ درصد را تسویه کنند. این رویداد برای صنایع و شرکت های بورسی یک فرصت ویژه به حساب می آید. چرا که با ایجاد یک سوپاپ تنفسی جدید برای هزینه و درآمد شرکت ‌ها موضوع بدهی ارزی آنها را حل و فصل کند. در این حالت می توان گفت شرکت هایی که بدهی ارزی دارند و از طرفی هم نقدینگی مناسبی دارند و یا این قدرت را دارند که وام های با بهره پایین دریافت کنند شرایط مناسبی را خواهند داشت که این وام را تسویه کنند.
ز) در خبر های مرتبط با بخش مسکن ، عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راه اندازی بورس ها در همه کشورها به شفاف سازی رفتار طرف های عرضه و تقاضا کمک می کند اما نمی دانیم چرا فعالان بازار مسکن از راه اندازی بورس مسکن استقبال نمی کنند. پورابراهیمی در مصاحبه با رادیو اقتصاد گفت : ‌وقتی شرایط بازار شفاف باشد ظرفیت های عرضه و تولید مسکن هم متناسب با تقاضا ساماندهی خواهد شد و بهبود پیدا می کند. وی تصریح کرد: با راه اندازی بورس مسکن قرار نیست فعالان بنگاهی و مشاوران املاک تعطیل شوند بلکه همه فعالیت ها در جهت ساماندهی کیفیت و قیمت مسکن خواهد بود و ضمانت اجرایی قراردادهای خرید وفروش و هر گونه فعالیت در بازار مسکن افزایش خواهد یافت. پورابراهیمی افزود: با راه اندازی بورس مسکن قرار است درگام اول مجموعه های عمومی و دولتی مانند بانک ها و بنیاد مستضعفان و دیگر نهاد ها که عرضه انبوه دارند در این بازار حضور پیدا کنند و در مراحل بعدی از ظرفیت دیگر بخش ها استفاده خواهد شد تا اطلاعات عرضه کنندگان شفاف باشد و خریداران هم به کیفیت و قیمت معامله اطمینان پیدا خواهد کرد.
ح) در بازارهای جهانی ، نفت برنت و نفت سبک آمریکا در همان سطوح 49 – 50 و 44 – 45 دلاری نوسان می کنند و تحول خاصی در قیمت ها دیده نمی شود اما در فلزات اساسی باری دیگر کاهش سطح قیمت ها را داریم. بطوریکه مس با افت تا سطوح 5.100 دلاری به پائین ترین سطح خود طی 3 سال اخیر رسید. روی در سطوح 1.850 دلاری معامله می شود. سرب نیز در محدوده 1.680 دلاری در نوسان است و آلومینیوم ا سطوح 1.550 دلاری کاهش یافته است.
اما در بازار چه گذشت ؟؟
4) در گروه خودرویی فشار عرضه ها به واسطه گزارش نه چندان دلچسب ایران خودرو بالا بود و صورت های مالی 3 ماهه این شرکت نشان داد که هزینه های سنگین عمومی ، اداری و تشکیلاتی در کنار رکود در وضعیت اقتصادی کشور می تواند باری دیگر این صنعت را با چالش مواجه سازد. البته در بازار روز چهارشنبه تلاش های بسیاری برای جلوگیری از شتاب عرضه ها صورت گرفت که موفقیت آنیز هم بود. شرکت از نظر تولید وضعیت رو به رشدی داشته و انصافا نمی توان از عملکرد آن ایراد گرفت. ایران خودرو در دوره 3 ماهه 12 ریال سود محقق کرد که نسبت به دوره 3 ماهه سال گذشته کاهش 88 درصدی را نشان می دهد. گفتنی است ، فروش و بهای تمام شده کاهش 4 درصدی داشته و افزایش 25 درصدی هزینه های عمومی ، اداری و تشکیلاتی منجر به کاهش 23 درصدی سود عملیاتی شرکت گردیده است. لازم به ذکر است که هزینه های مالی شرکت نسبت به دوره 3 ماهه سال گذشته 14 درصد افزایش را نشان می دهد.
ایران خودرو در این دوره 7.5 درصد افزایش تولید داشته اما رکود در بازار خودرو منجر به کاهش 27 درصدی مقدار فروش عمدتا در محصولات گروه سمند و رانا گردیده است. نکته مهم که شاید کمتر کسی به آن توجه کرده باشد ، بحث فروش دارایی های شرکت است که به دلیل تقسیط در فروش ، آنطور که باید و شاید خود را در این گزارش نشان نداده است. ایران خودرو در این دوره 1.200 میلیارد تومان وام پرداخت کرده ، در حالی که این رقم در 3 ماهه گذشته حدود 410 میلیارد تومان بوده است. خب. با این شرایط باید انتظارات از خودرو را تغییر داد و آنچه مسلم است این است که خودرو برای سال جاری نه تنها به سود بیش از 50 تومانی دست نخواهد یافت بلکه احتمالا سود شرکت در پایان دوره 12 ماهه کمتر از 50 تومان باشد. لذا با شرایط موجود و احتمال تحقق سود 40 تومانی ، ایران خودرو می تواند تا قیمت های 240 – 250 تومانی اصلاح کند. در سایر نماد های این گروه هم کاهش قیمت را داشتیم. به نظر خودرویی ها برای بازگشت به مدار رشد نیاز به اصلاح بیشتری خصوصا در بعد زمان داشته باشند.
در این گروه سایپا نیز آمار تولید و فروش تیر ماه خود را منتشر کرد. این شرکت در حالی طی 3 ماه ابتدایی سال موفق به تولید و فروش 81.430 و 55.550 دستگاه خودرو ( شامل : گروه X100 – گروه X200 – سراتو – برلیانس و آریو ) شده بود که این آمار در تا پایان تیر ماه به 107.100 و 78.320 دستگاه افزایش یافته که نشان از بهبود روند تولید و فروش شرکت دارد اما در کل شرکت در بخش فروش با بودجه اختلاف زیادی دارد و کاسته شدن این اختلاف منوط به افزایش تیراژ فروش می باشد.
5) در گروه بانکی معاملاتی آرام و به دور از هیجان را داریم. زمزمه هایی درخصوص پرداخت سود بیش از 20 درصدی برای حساب اشخاص و ارگان هایی که پول های درشت سپرده می کنند و گزارش نه چندان جالب شرکت ها در دوره 3 ماهه باعث شده تا اثرات بلند مدتی برداشته شدن تحریم ها و اتصال به شبکه سوئیفت ، آنطور که باید و شاید خود را نشان ندهد. در حالی بیش از 3 ماه از زمان کاهش نرخ سود بانکی می گذرد که همچنان برخی از پول های سنگین برای دریافت سود بیشتر با روسای بانک ها وارد مذاکره شده و بعضا سود های 22 – 23 درصدی به مشتریان پرداخت می شود. در خبر های مرتبط به این گروه ، مدیرعامل بانک پارسیان سیاست بانک مرکزی برای ذخیره‌ گیری مطالبات مشکوک ‌الوصول در صورت ‌های مالی بانک‌ ها را در راستای استحکام مالی‌ دانست. کورش پرویزیان در مورد علت کاهش سود تقسیمی بانک ‌ها در صورت‌ های مالی جدید، اظهار داشت: این اتفاق به این دلیل است که امسال بانک مرکزی سیاست واحدی را در پیش گرفته تا ذخیره‌ گیری بابت مطالبات مشکوک ‌الوصول در صورت‌ های مالی بانک ‌ها بیشتر شود. وی با بیان اینکه بخشی از سود به دست آمده بانک ‌ها برای این ذخیره ‌گیری منظور شده ، افزود: این سیاست بانک مرکزی در راستای استحکام مالی بانک ‌ها اجرا می ‌شود.
در این گروه پست بانک هم صورت های مالی و بودجه 3 ماهه خود را با تاکید بر همان سود ریالی منتشر نمود و در این دوره (101) ریال زیان کنار گذاشت !! بررسی صورت های مالی شرکت نشان می دهد که پست بانک در بخش سود تسهیلات اعطایی ، افزایش 54 درصدی داشته اما رشد سنگین 84 درصدی سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری ناشی از پرداخت سود بانکی بالا و رقابت برای کسب نقدینگی بیشتر ، باعث شده تا سهم پست بانک از درآمد های مشاع تنها 17 میلیارد تومان باشد. اما عامل اصلی که منجر به زیانده شدن وپست در دوره 3 ماهه شده ، رشد 29 درصدی هزینه های اداری و جهش 389 درصدی هزینه مطالبات مشکوک الوصول می باشد !! در صورتی که وپست با همین فرمان پیشروی کند ، در پایان سال با وضعیت وخیمی روبرو خواهد شد.
در این گروه بانک صادرات بواسطه بازارگردانی توسط حقوقی ها ، در قیمت های 90 تومانی کنترل می شود. بانک صادراتی که با فروش دارایی ها و برداشته شدن تحریم ها ، وضعیت بهتری در سال های آتی خواهد داشت. در سینا هم شاهد حرکت سهم به سمت قیمت های 130 تومانی هستیم. بحث عرضه بلوک 17 درصد بنیاد مستضعفان در قیمت 195 تومانی و زمزمه هایی درخصوص انجام توافق با صندوق نفت باعث شده تا برخی از سرمایه گذاران به دنبال شکار سهم در قیمت های 120 تومانی باشند. شنیده می شود رفع تحریم ها منجر به رشد سود وسینا از محل مبادلات ارزی به دلیل قرارداشتن حساب های شرکت های زیر مجموعه بنیاد در این بانک می شود.
6) در گروه پتروشیمی ، معاملاتی متعادل داشتیم. در مهمترین خبر های مربوط به این گروه ، عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی درخصوص وضعیت خوراک پتروشیمی ها ، گفت: «وزارت نفت نرخ خوراک را مشخص می کند و ما به عنوان بازوی تخصصی وزارت نفت به این وزارتخانه کمک می کنیم تا تصمیم مطلوبی در این رابطه گرفته شود.» او ادامه داد: «به نظر می رسد خوراک 13 سنتی مطلوب بوده چراکه یک واحد تولیدی کود شیمیایی 50 درصد سوخت گاز و 50 درصد خوراک مصرف می کند. قیمت سوخت برای آن ها 3 سنت در می آید و خوراک 13 سنت که میانگین این ها 8 سنت می شود و قیمت مناسبی است. در کشورهای خلیج فارس هم خوراک و سوخت را با هم به قیمت 7 و 8 سنت محاسبه می کنند. البته در کشورهای خلیج فارس این دو با هم محاسبه می شوند و میانگین آن را در نظر می گیرند. به نظر ما این قیمت مطلوبی است.»
شعری مقدم درباره شرکت هایی که در مناطق محروم سرمایه گذاری می کنند گفت: «اگر شرکت هایی ماننده تاپیکو و سایر شرکت های پتروشیمی بتوانند برای طرح های آینده در نقاط کمتر توسعه یافته زنجیره تولید را تکمیل کنند، تا 30 درصد تخفیف به آن ها تعلق می گیرد که این 30 درصد نرخ خوراک را از 8 به 6 سنت کاهش می دهد. ما تلاش می کنیم نرخ خوراک پتروشیمی ها از 13 سنت بیشتر نشود. البته بعید است که کمتر از 13 سنت شود.» وی درباره ثبات نرخ خوراک در دراز مدت گفت: «در مورد ثبات قیمت نرخ خوراک فرمولی تعیین کردیم با وزارت صنعت که طبق آن توافق نامه ای برای وزارت اقتصاد فرستاده شده تا با این نهاد هم مشورت شود و درمورد فرمولی که قرار است به نتیجه برسد برنامه ای بریزیم که تا 15 سال آینده قیمت خوراک مشخص شود. این مطابق با همان چیزی است که در مجلس تصویب شده است.»
با این شرایط به نظر پرونده نرخ خوراک در همان سطوح 13 سنتی بسته شود و باید در انتظار کاهش سود برخی از واحد های پتروشیمی باشیم. ضمن اینکه شعری مقدم اعلام کرده مصرف سوخت گاز و خوراک بصورت 50 – 50 می باشد ، در صورتی که این چنین نیست برخی از شرکت ها مثل کرمانشاه و خراسان مصرف خوراک 60 و سوخت 40 درصدی دارند. در پردیس میانگین نرخ خوراک 11 سنت است !! در کل سود شرکت های این گروه در صورتی که موفق به افزایش میزان فروش نشوند ، کاهشی خواهد بود و بهتر است دیگر به دنبال کاهش نرخ خوراک نباشیم. در شرکت های اوره ساز ، پردیس و شیراز با افت قیمت و کرمانشاه و خراسان با رشد قیمت روبرو شدند. عدم افزایش قیمت فروش اوره داخلی و زمزمه هایی درخصوص تصویب نرخ 13 سنتی خوراک در کنار افت قیمت جهانی اوره تا سطوح 270 دلاری باعث شده تا بازار تتمه میل و رغب خود برای سرمایه گذاری در اوره ساز ها را هم از دست بدهد. در بین شرکت های متانول ساز ، زاگرس نیز به سمت قیمت های 1.200 تومانی حرکت می کند. تصویب گاز 13 سنتی بیشترین لطمه را به این شرکت وارد می کند. ضمن اینکه با کاهش مجدد نرخ نفت بعید به نظر می رسد که زاگرس به سودی بیش از 200 تومان دست یابد. در این گروه شفن به واسطه پیش بینی نرخ خوراک بالا و مخفی کردن تعدیل مثبت در گزارش 3 ماهه ، تا حدودی در برابر کاهش سود در امان خواهد بود.
7) در گروه برقی و تجهیزاتی ، رشد قیمت در اکثر نماد ها را داشتیم. زمزمه هایی درخصوص شکل گیری برخی تحولات در سوریه می تواند در میان مدت و بلند مدت ، درآمد هایی برای شرکت های صادرات محور ، خصوصا تجهیزاتی ها و برقی ها به دنبال داشته باشد. گویا با تلاش هایی که ایران می کند ، به زودی آرامش به سوریه باز خواهد گشت و در این شرایط شرکت هایی نظیر مپنا ، بترانس ، آکنتور ، بکام ، بمپنا و … نیز می توانند از طرح صلح و آرامش ، نهایت بهره برداری را داشته باشند. ضمن اینکه در این شرایط سیاست های جدید بانک مرکزی درخصوص نرخ ارزی تسهیلات می تواند در کاهش هزینه های مالی به شرکت ها و صنایع کمک بیشتری نماید. در این گروه بکام نیز با بحث فروش زمین ها ( 42 قطعه زمین ) و تعدیل مثبت 1.300 درصدی که عمدتا هم غیر عملیاتی بود ، مورد توجه قرار گرفته است. در این شرکت زمزمه هایی درخصوص افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی به گوش می رسد که البته فعلا در حد شایعه است و از طرفی دیگر هنوز فروش کلیه زمین ها رخ نداده و بازار آثار دقیق این موضوع را نمی داند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که دلیلی برای رشد سهم وجود ندارد اما باید به این مساله اذعان داشت که درست است فروش زمین سود غیر عملیاتی است اما کمک به بهبود وضعیت مالی و خروج از بحران شرکت می کند. از سوی دیگر تحولات در سوریه بر بکام نیز موثر خواهد بود. نمی گوئیم در این هیجانی که ایجاد شده ، بکام بخرید اما اگر سهم بعد از رشد فعلی ، به سطوح 175 – 180 تومانی بازگشت ، برای خرید جذاب خواهد بود. ضمن اینکه افت قیمت مس در بازار های جهانی بر کاهش بهای تمام شده شرکت موثر خواهد بود. تصویری که ذیل مشاهده می کنید ، وضعیت تکنیکی بکام را تشریح می کند. تراز های 229 – 257 و 320 تومانی ، مقاومت های پیش روی بکام محسوب می شوند.
14-01 [1]
در این گروه آذراب که برای مجمع سالانه متوقف می باشد ، بالاخره مستندات افزایش سرمایه خود را منتشر نمود. این شرکت قصد دارد سرمایه خود را به میزان 20 درصد از سطوح 100 میلیارد تومانی تا سطوح 300 میلیارد تومانی ( 50 درصد از محل انباشته و 150 درصد از محل آورده نقدی و مطالبات ) به منظور اجرای پروژه های با حاشیه سود بالاتر افزایش دهد. اگرچه در شرکت های تجهیزاتی به دلیل ماهیت عملکرد شرکت ها نمی توان پیش بینی دقیقی از آینده داشت اما آذراب پیش بینی کرده با اجرایی شدن این افزاش سرمایه ، سود 36 میلیارد تومانی شرکت تا سال 98 به 51.5 تومان افزایش یابد که رقم جالبی است.
8) در گروه ماشین آلات ، تایرا نیز معاملات کم حجمی را در محدوده 230 – 240 تومانی به نمایش گذاشت و البته در معاملات روز چهارشنبه شاهد بازگشایی حق تقدم سهم در قیمت های 138 تومانی بودیم. در این سهم شنیده می شود برخی از حقوقی ها قصد عرضه حق تقدم را دارند و در سوی دیگر گروهی برای خرید این حق ها آمادگی خود را اعلام کرده اند. در سوی دیگر با توجه به بخشنامه های دولتی صادر شده ، به نظر می رسد مشکل تخصیص اعتبار برای خرید ماشین آلات کشاورزی حل شده و این خبر خوبی برای تایراست. توجه داشته باشید که نامه بانک کشاورزی به شعب استان ها مبنی بر تسریع بررسی درخواست متقاضیان تسهیلات خرید تجهیزات کشاورزی 31 تیر منتشر شده است. انتظار این است که به مانند سال گذشته ، از شهریور ماه شاهد پرداخت تسهیلات باشیم. این سهم با سرمایه جدید 210 میلیارد تومانی توان تحقق سود بیش از 50 تومانی برای سال جاری را دارد. به نظر سهم اندکی در این سطوح نوسان می کند و قیمت های فعلی را به مقصد سطوح 260 – 270 تومانی ترک می کند. اگر نوسان گیر هستید ، بازی حق تقدم ها جذاب تر خواهد بود اما ریسک خود سهم پائین تر است. در این گروه برخی بر روی تکنوتار مانور می دهند. شرکت در دوره 3 ماهه عملکرد و فروش چندان جذابی نداشت اما حاشیه سود 46 درصدی ناخالص نشان می دهد که اگر شرکت کمی در فروش قوی تر عمل کند ، می تواند وضعیت بهتری را در سال های آتی تجربه نماید. شرکت دلیل اصلی پوشش 15 درصدی سود در دوره 3 ماهه را ، شروع نشدن فعاليت هاي اقتصادي کشور اعلام نموده پیش بینی نموده در 9 ماه باقیمانده از سال ، کسري ايجادشده را پوشش دهد. به لحاظ تکنیکی ، محدوده 130 تومانی برای نوسان گیری جذاب خواهد بود. در سایر نماد ها ، شاهد بازی های نوسانی بر روی تکشا هستیم. سهم طی مدت اخیر رشد سنگینی داشته و توصیه می شود خیلی سراغ سهم نروید.
9) در گروه نفتی و در غیاب دالتون ها ، شاهد معاملاتی متعادل و عمدتا کاهشی در کلیه نماد ها هستیم. در این گروه مجمع شاوان ، شراز و شبندر برگزار شد. در جزیره لاوان سودی به دلیل زیانده شدن شرکت تقسیم نشد اما شیراز هم وضع و اوضاع چندان مناسب نبود چراکه این شرکت تنها 5 تومان از سود محقق شده در سال 93 را میان سهامدارانش توزیع نمود. در بندرعباس هم شاهد حاشیه و تنفس 14 روزه مجدد بودیم. اما در نفتی ها ، شرانل شرایط خوبی ندارد. پوشش ضعیف شرکت در دوره 3 ماهه باعث شده تا زمزمه ها درخصوص تعدیل منفی و کاهش سود شرکت ، رنگ جدی تری به خود بگیرد. این شرکت در حالی 3.562 ریال سود برای سال 94 پیش بینی کرده که در دوره 3 ماهه تنها 9 درصد از سود خود را محقق کرده است. میزان کل فروش پیش بینی شده برای سال 94 ، مبلغ 1.470 میلیارد تومان می باشد اما شرانل در این دوره فقط 257 میلیارد تومان معادل 17 درصد آن را محقق کرده است.
گفتنی است ، مبلغ فروش ، سود عملیاتی و سود خالص شرکت نسبت به بهار سال گذشته افت به ترتیب 34 – 49 و 61 درصدی داشته است ! شرکت در بندی از این گزارش اعلام نموده : 1- کاهش مبلغ فروش به دليل کاهش نرخ محصولات صادراتي و همچنين نرخ محصولات جانبي پارافين وکس و اکستراکت و … مي باشد. 2- کاهش قيمت تمام شده به دليل کاهش نرخ خوراک لوبکات و وکيوم باتوم نسبت به سال گذشته مي باشد. 3- افزايش هزينه هاي مالي عمدتا مربوط به افزايش ميزان تسهيلات دريافتي ماه هاي پاياني سال 93 مي باشد که باز پرداخت و هزينه آن در 3 ماهه اول سال 94 تحقق يافته است. با این شرایط شرانل نهایتا 230 تا 220 تومان سود محقق خواهد کرد. لذا در وضعیت فعلی ، قیمت روی تابلو می تواند تا سطوح 900 تومان هم اصلاح کند. اما وضعیت آنجا پیچیده می شود که نفت باری دیگر ریتم نزول به خود گرفته و اگر قرار بر این باشد که با نفت بیش از 50 دلاری وداع کنیم ، سود شرانل ممکن است تا سطوح 200 تومانی هم کاهش یابد. لذا در شرایط فعلی بهتر است سری که درد نمی کند را با دستمال نبندیم و فعلا از این گروه فاصله بگیریم تا وضعیت کمی روشن شود.
درخصوص پالایشی ها ، به نظر گزارش 3 ماهه بهار بهتر از گزارش 3 ماهه زمستان باشد اما این نکته را هم باید اذعان داشت که درست است نرخ نفت در 3 ماهه اول سال رشد 10 درصدی داشته اما برگشت قیمت ها به سطوح کمتر از 50 دلاری به معنای پوشش ضعیف شرکت ها در 3 ماهه تابستان است. لذا در این گروه فقط تغییر در سیاست های وزارت نفت می تواند راهگشا باشد ، در غیر اینصورت امیدی به آینده گروه نیست. در ونفت هم شاهد شکل گیری صف خرید بودیم. پیش بینی می شود سهم نوسان مقطعی و یک رشد اندک تا حوالی سطوح 276 – 280 تومانی داشته باشد.
10) در گروه بیمه ، معاملات متعادل و نسبتا منفی داشتیم. در خبر های مرتبط با این گروه ، وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا با اشاره به امضای قرارداد شرکت ایتالیایی بیمه ساچه با وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران گفت: رقم این قرارداد 2 میلیارد یورو است که امیدواریم بتوانیم آن را زودتر اجرایی کنیم. خانم فدریکا گوییدی پس از امضای این یادداشت تفاهم در جمع خبرنگاران افزود: این یادداشت تفاهم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. وی اضافه کرد: باید به زیرساخت های همکاری دو کشور اهمیت بدهیم و این زیرساخت ‌ها در واقع بازکردن کانال ‌های جدید بانکی و بیمه ای میان 2 کشور است. وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا گفت: کمیته مشترک اقتصادی 2 کشور طی ماه‌ های آینده برای توسعه همکاری ‌های مشترک ایران و ایتالیا تشکیل می ‌شود و راه‌ های افزایش مبادلات را بررسی خواهد کرد.
در این گروه دانا با کاهش قیمت به سطوح کمتر از 160 تومانی رسید. رئیس هیات‌ مدیره بیمه دانا، ارتقای شاخص توانگری مالی، افزایش سرمایه شرکت، وصول مطالبات معوق و اصلاح ترکیب پرتفو را از اولویت ‌های مهم این شرکت در سال‌ جاری عنوان کرد. به گزارش روابط عمومی بیمه دانا، دکتر رضا جعفری در جمع نمایندگان و کارکنان بیمه دانا در استان آذربایجان شرقی افزود: این 4 محور از اولویت ‌های مهم هیات ‌مدیره در سال‌ جاری برای حفظ و ارتقای جایگاه شرکت در صنعت بیمه و حضور قوی ‌تر در بازار کسب ‌و ‌کار بیمه محسوب می ‌شود. در این گروه البرز اگر تا سطوح 106 – 107 تومانی اصلاح کند ، برای خرید و نوسان گیری جذاب خواهد بود.
11) در فلزی ها اگرچه وضعیت بازار های جهانی تعریفی ندارد اما نماد های این گروه در معاملات آخرین روز هفته کارنامه نسبتا روشنی از خود بر جای گذاشتند. در این گروه فرآور علیرغم در دست داشتن شایعاتی درخصوص کاهش سود در گزارش های آتی ، با افزایش تقاضا و صف خرید بیش از یک میلیونی ناشی از شرایط خوب تکنیکی روبرو شد. در فلوله هم شرایط خوبی داریم. زمزمه هایی درخصوص تعدیل مثبت و اعلام سود بیش از 20 تومانی بواسطه قرارداد های جدید ، از مهمترین دلایل رشد فلوله می باشد. این سهم مقاومت مهمی در سطوح 165 تومانی دارد اما چنانچه موفق به عبور از مقاومت شود ، قیمت های بیش از 200 تومانی در میان مدت را خواهد دید.
اما در فولادی ها ، ذوب آهن در غیاب غول های برجسته این گروه توانست با رشد قیمت باری دیگر وارد کانال 200 تومانی شود. این شرکت روز چهارشنبه بطور رسمی از برنامه افزایش سرمایه خود پرده برداشت و اعلام کرد که قصد دارد سرمایه خود را به میزان 382 درصد ( 787 میلیارد تومان به 3.778 میلیارد تومان ) از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار مالی افزایش دهد. با این وضعیت احتمالا روز شنبه شاهد صف خرید سهم باشیم. ذکر این نکته ضروری است که این افزایش سرمایه نه تنها تاثیر مثبتی در روند سودآوری شرکت ایجاد نمی کند ، بلکه رشد هزینه ها در سال های مالی آتی را رقم خواهد زد. با این حال معامله گرانی که قصد حضور در صف خرید شنبه را دارند ، به این نکته توجه داشته باشند که سهم در محدوده 245 – 250 تومانی ، مقاومت بسیار مهمی دارد.
12) در گروه غذایی ، غبشهر متعادل اما غمارگ با رشد قیمت روبرو شد. در مهمترین خبر های این گروه می توان به اخبار ضد و نقیض درخصوص افزایش 5 درصدی نرخ روغن نباتی اشاره داشت !! محمد قبله گفت: ستاد تنظیم بازار در جلسه بعد از ظهر روز چهارشنبه با افزایش ۵ درصدی قیمت روغن نباتی موافقت کرد. دبیر انجمن روغن نباتی گفت : پیشنهاد تولیدکنندگان روغن نباتی، افزایش تا 10 درصدی قیمت بود که ستاد تنظیم بازار با رشد 5 درصدی قیمت ‌ها موافقت کرد. وی تصریح کرد: رشد 5 درصدی قیمت روغن نباتی به دلیل افزایش هزینه تمام شده تولید روغن در کشور از محل افزایش هزینه‌های دستمزد و عوامل تولید صورت گرفته است. البته این خبر تکذیب شد. سخنگوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان صدور مصوبه افزایش قیمت روغن نباتی را تأیید نکرد.
غلامرضا کاوه در واکنش به انتشار خبر صدور مجوز افزایش 5 ‌درصدی قیمت روغن اظهار داشت: نظر به انتشار اخبار در برخی از رسانه‌ ها مبنی بر صدور مجوز افزایش قیمت روغن سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام می‌کند تاکنون هیچ ‌گونه افزایش قیمتی در مورد روغن و دیگر کالاها تصویب و صادر نشده است. وی افزود: ضمناً دیگر مراجع ذی‌صلاح نیز تاکنون مصوبه‌ای در این خصوص ابلاغ نکرده‌اند و اخبار منتشره مورد تأیید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نیست. در این گروه غمارگ در هفته آتی به مصاف مقاومت 350 – 360 تومانی خواهد رفت. مقاومتی که اگر شکسته شود ، مسیر رشد قیمت تا سطوح 440 تومانی را تسعیا می نماید. در غبشهر هم بواسطه شرایط بنیادی مطلوب تر و بحث افزایش سرمایه ، انتظارات بیشتر است. این سهم می تواند به زودی قیمت های بیش از 800 تومانی را تاچ کند. در این گروه غمینو با 66.000 برگ سهم به قیمت های درصد مثبت رسید !! به نظر به زودی غپینو هم در مسیر رشد قرار گیرد.
13) در گروه لاستیک و تایرسازی ، مطابق با نموداری که در «چشم انداز روز دوشنبه» منتشر شد ، شاهد افزایش تقاضا و شکل گیری صف خرید در نماد پتایر بودیم. این سهم از نظر بودجه و صورت های مالی شرایط خوبی ندارد اما شرایط مناسب تکنیکی و تکمیل آرایش AB = CD معکوس باعث توجه بازار به این نماد شده است. محدوده 243 و 300 تومان ، مقاومت های پیش روی پتایر هستند. در این گروه پکویر از منظر بنیادی شرایط به مراتب بهتری دارد اما بازار فعلا به دنبال سهم زیانده و خوش نوسان حرکت می کند !! این شرکت بر طبق گفته مدیر سهامش ، قصد دارد سرمایه خود را بین 300 تا 500 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران افزایش دهد. هدف از افزایش سرمایه، احداث خط تولید جدید می باشد. مجمع فوق العاده جهت تصمیم گیری در این خصوص، به زودی برگزار می گردد.
پکویر سود هر سهم خود برای سال جاری را در سطوح 4.279 ریالی درنظر گرفته که در دوره 6 ماهه 1.804 ریال معادل 42 درصد از سود خود را محقق کرده است. پکویر در این دوره 46 درصد مقدار تولید ، 42 درصد مقدار تولید و فروش و 41 درصد از سود عملیاتی خود را محقق کرده و حدود 1.200 تن موجودی انبار دارد. مقایسه عملکرد 3 ماهه زمستان با 3 ماهه بهار نشان از بهبود وضعیت فروش دارد. این تایرساز کم ریسک در شرایطی حاشیه سود ناخالص خود را در سطوح 37 درصدی پیش بینی نموده که مارجین عملکرد 6 ماهه 35 درصد و مارجین عملکرد سال گذشته 33 درصد بوده است. این گزارش نشان می دهد که شرکت به جای رقابت در فروش به سمت فروش مدت دار حرکت کرده و در مقابل نرخ های فروش را حفظ کرده و احتمالا فروش های مدت دار به شرکت های خودروساز بوده است ؛ ضمن اینکه بهای تمام شده در سطوحی بالایی پیش بینی شده است.
از نکات مهم در بودجه شرکت ، نداشتن هزینه های مالی به دلیل نداشتن تسهیلات و وضعیت مناسب نقدینگی است و اگر این رکود تا پایان سال خاتمه یابد ، مشکلی حادی در وضعیت نقدینگی ایجاد نخواهد شد اما ادامه طولانی مدت این روش ، سبب کاهش نقدینگی و در نتیجه استقراض از بانک خواهد شد که قسمتی از سود شرکت را محو خواهد کرد. جمیع موارد اشاره شده نشان می دهد که احتمالا شرکت در بدترین شرایط حدود 80 درصد از بودجه 428 تومانی خود را ( حدود 350 – 360 تومان ) محقق می کند. لذا اگر قرار باشد به سود تحلیل شده P/e = 5 دهیم ، قیمت روز سهم باید 1.750 تا 1.800 تومان باشد. لذا خرید سهم در قیمت های کمتر از 1.300 تومانی به منزله داشتن سهمی با P/e =3.6 مرتبه ای بوده که احتمالا در ابتدای آذر ماه سود سال 95 را هم در همین حد سودی که تحلیل کردیم ، اعلام کند. شركت گروه مديريت سرمايه گذاري اميد خریدار اندک سهم در این قیمت ها می باشد.
14) در گروه گردشگری و هتلداری ، رشد جدی قیمت در نماد سمگا را داشتیم. آخرین خبرها و شایعات موجود در مورد این سهم حکایت از فروش پروژه تندیس تجارت باختر ( یکی از شرکت های غیر بورسی و با سرمایه 21 میلیاردی دارد که سمگا مالک کامل آن می باشد و بهای تمام شده آن برای شرکت به ازای هر سهم 100 تومان بوده است.) گفته می شود سمگا به لطف فروش این پروژه بیش از 50 درصد سود خود را محقق می کند. البته برخی منابع این موضوع را رد می کنند و معتقدند که 2 گروه جدید در پی جمع آوری سهام شناور بر آمده و خبری در بودجه شرکت نیست ! از نظر تکنیکی و مطابق با تصویری که می بینید ، چنانچه سهم در قیمت های بیش از 760 تومانی ، تثبیت شود ، راهی قیمت های 90 تومانی در جهت تکمیل آرایش AB = CD خواهد شد. شركت بيمه آرمان فروشنده سهم در روز های اخیر بوده است.
14-02 [2]
15) در گروه رایانه هم شرایط خوبی داشتیم. اکثر نماد های این گروه در معاملات روز چهارشنبه با افزایش تقاضا و رشد جدی قیمت ها روبرو شدند. درخصوص این گروه خصوصا رکیش و رتاپ در یکی از چشم انداز های اخیر توضیحات مفصلی ارائه شد. توصیه می شود بند (6) «چشم انداز مورخ 94.5.4» مطالعه نمائید.
در پایان به مقاله ای دکتر عبده تبریزی که در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر کرده اشاره می کنیم. ایشان فرمودند : طي دو سال اخير، در مورد بورس كمتر نوشته ‌ام. فكر كردم در مقاله ‌اي بلند به پرسش ‌هايي پاسخ دهم كه دائما تكرار مي ‌شود. كوشيده‌ ام زبان مقاله ساده باشد كه مفهوم به‌ راحتي انتقال یابد. اگر زبان جاهلانه و بی ‌ادبانه شده است، از همه مخاطبان مقاله عميقا عذر می‌خواهم. هدف نه توصيه و خداي‌ ناكرده ايفاي نقش ناصح است، بلكه مقصود طرح موضوعاتي است كه بازار سرمايه پيچيده‌ تر امروز ما در مقايسه با دهه 70 مي ‌طلبد.
16) نرخ ارز و سکه ( خرید – فروش ) :
الف) دلار : 3.320 – 3.330 تومان
ب) یورو : 3.645 – 3.665 تومان
ج) درهم امارات : 902 – 910 تومان
د) سکه طرح جدید : 864.000 – 874.000 تومان
شرکت های مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی در بازار فردا :