پیچ مرداد گریبان شاخص را گرفت !!- شنبه 94/05/17

پیچ مرداد گریبان شاخص را گرفت !!

1) بورس تهران اولین روز کاری هفته را متعادل آغاز کرد اما افت قیمت نفت در برابر نبود خریدار جدی باعث شد تا بازار با فشار سنگین عرضه ها روبرو شود. مقایسه رفتار امروز بازار با هفته ای که گذشت نشان می دهد که طی یک هفته اخیر نه تنها تمایلی برای ورود پول های جدید دیده نشده ، بلکه از حجم و ارزش معاملات نیز کاسته شده است. در بررسی وضعیت شاخص کل ، با شکسته شدن شدن حمایت 66.400 واحدی ، باید در انتظار ادامه ریزش تا سطوح 65.100 واحدی باشیم. حمایتی که اگر بی اعتبار شود ، یک افت 2.000 واحدی دیگر را به بازار تحمیل خواهد کرد. اگر به خاطر داشته باشید ، بازار در خرداد ماه هم بیش از 10 روز در یک کانال 1.000 واحدی نوسان کرد و وقتی که معالمه گران کوتاه مدتی دیدند که خریداران تمایلی برای حرکت های رو به بالا ندارند ، وارد معامله فروش و خروج موقت از بازار شدند و این اتفاق باری دیگر در بازار امروز رخ داد. اگر فرض کنیم که بازار قرار است 3.000 واحدی دیگر اصلاح کند ، قطه به یقین بخش عمده این اصلاح به گردن نماد های متوقف پالایشی ، فولادی و سنگ آهنی خواهد بود و سایر نماد ها نهایتا 10 – 12 درصد دیگر اصلاح خواهند کرد.
ارزش 90 میلیارد تومانی معاملات خرد امروز نشان می دهد ، تعداد معامله گران بازار به اندازه یک ورزشگاه یکصد هزار نفره آزادی هم نیستند و اکثر صندلی ها خالی است و دلیل این موضوع هم چیزی نیست به جزء مواردی که در هفته های گذشته مورد بحث و بررسی قرار دادیم. این فضا و پول موجود در بازار به وضوح نشان می دهد که فعلا از حرکت رو به بالای قدرتمند خبری نیست و اگر رشدی هم در میان باشد ، صرفا در حد نوسان گیری است. بازار اگر تمایل به رشد جدی داشته باشد ، باید برای یک بار هم که شده نوسان گیران را جا بگذارد تا این دسته از معامله گران مجبور به جایگزین کردن سهام فروخته شده در قیمت های بالاتر شوند. در این بین هستند فعالانی که سخن از ورود سرمایه گذاران خارجی به میان می آورند اما واقعیت این است که این سرمایه ها احتمالا به سمت بخش مولد اقتصادی حرکت خواهند کرد و شاید فقط بخش کوچکی از آن روانه تالار شیشه ای شود. به هر عنوان سایه ریسک جنگ و وضعیت پیچیده سیاسی تا حد زیادی از سر بازار برداشته شده اما در حوزه اقتصادی کار زیادی داریم و دولت برای بهبود وضعیت موجود باید دست به جراحی بزرگی بزند و البته بعضی از ابهامات را هم باید بر طرف کند. فراموش نکنیم که همچنان کسری بودجه یکی از بزرگترین معضلات دولت است و همین موضوع باعث می شود تا همواره دست دولت در جیب صنایع و بنگاه های بزرگ اقتصادی بماند و بخشی از این کسری از جیب بازار تامین شود. ضمن اینکه کامودیتی ها هم (70 درصد وزن بازار متاثر از فراز و فرود های بازار کالایی اعم از قیمت نفت، فرآورده‌های نفتی و شیمیایی فلزات اساسی، معدن و … است ) وضعیت چندان مناسبی ندارند و گویا افت قیمت ها همچنان ادامه دارد و همین عامل باعث می شود تا رشد سطح P/e بازار از طریق کاهش سود شرکت ها رقم بخورد.
مطالعه نوسانات قیمت سهام در صنایع مختلف بازار نشان می ‌دهد که از میان 37 صنعت ریز و درشت بازار ، تنها 4 گروه با رشد قیمتی روبرو بوده و سایر صنایع با رشد اندک و یا عدم تغییر جدی شاخص مواجه بودند. در معاملات امروز ، منفی 2 گروه خودروسازی و ماشین آلات قابل توجه تر از سایر صنایع بود. اما برای فردا احتمالا وضعیتی مشابه با بازار امروز داشته باشیم با این تفاوت که احتمالا در نیمه دوم بازار فشار فروش کمتر و تقاضای بیشتری داشته باشیم.
2) در نتیجه معاملات دهمین روز کاری از مرداد ماه سال 94 ، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت 450 واحدی ، جایگاه خود در میانه های کانال 66.000 واحدی را از دست داد و در آستانه سقوط به کانال 65.000 واحدی قرار گرفت. همچنین شاخص قیمت در معاملات امروز با افت 179 واحدی تا سطوح 26.237 واحدی عقب نشست. در نگاهی به نمودار یک ساعته ، شاهد افت شاخص از ابتدا تا انتهای ساعت معاملات بودیم البته شیب ریزش در یک ساعت پایانی به مراتب کمتر از سایر دقایق بازار بود. اما در افت 0.68 درصدی شاخص کل و قرار گرفتن آن در سطوح 66.001 واحدی ، نماد های معاملاتی فارس ، وبصادر ، پارسان ، وتجارت ، تاپیکو ، حکشتی و خودرو به ترتیب با 84 ، 38 ، 35 ، 33 ، 32 ، 29 و 19 واحد بیشترین تاثیر منفی و 2 نماد همراه اول و غبشهر مجموعا با 15 واحد بیشترین تاثیر مثبت را داشتند. در فرابورس هم همین وضعیت را داشتیم و شاخص این بازار با افت بیش از 5 واحدی تا ارتفاع 772 واحدی تنزل داشت. 2 نماد پترول و زاگرس بیشترین تاثیر منفی را کاهش سطح ارتفاع شاخص این بازار داشتند. در پایان معاملات اولین روز کاری هفته ، شاهد ثبت 291 میلیارد تومان خرید و فروش در 2 بازار بورس و فرابورس بودیم که اگر معاملات بلوکی بترانس ، وتجارت ، وانصار ، اوراق مشارکت و … را از دل آن در بیاوریم به رقم 90 میلیارد تومانی می رسیم که سهم جمعیت بورسیان 68 میلیارد تومان و حصه فرابورسیان در حدود 22 میلیارد تومان بود. ارزش معاملات امروز نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته رشد حدود 25 درصدی را نشان می دهد. البته بخشی از معاملات امروز صرف جمع آوری صفوف و حمایت از بازار شد. گفتنی است ، 2 نماد و خپارس با 10 میلیارد تومان ، حدود 11 درصد ارزش معاملات خرد هفدهمین روز مرداد ماه 94 را به خود اختصاص دادند.
3) حواشی بازار :
الف) در خبر های سیاسی و مرتبط با کنگره و توافقات ، با اعلام حمایت سناتور جیلی براند از توافق هسته ای، حالا شاید سئوال اصلی این نباشد که آیا مخالفان 67 رای لازم برای غلبه بر وتو را دارند یا نه. بلکه شاید سئوال اصلی این باشد که آیا مخالفان می توانند 60 رای لازم برای جلوگیری از تطویل مذاکرات و ممانعت از رای گیری را به دست آورند؟ حمایت خانم جیلی براند، که سناتور نیویورک است، خیلی مهم است زیرا فشار زیادی بر روی او بود که با توافق مخالفت کند. با این اعلام موافقت حساب و کتاب مخالفان توافق حسابی به هم ریخت. حالا تعداد سناتورهایی دموکرات و مستقل که گمان می رود با توافق موافق باشند به 41 نفر رسیده که اینها می تواند از طریق مکانیزم تطویل مذاکرات، حتی مانع از رای گیری بر روی طرح مخالفت با توافق در مهلت مقرر شوند. البته به شرطی که تا آن روز کسی نظرش را عوض نکند.
ب) نمایندگان دموکرات‌ کنگره آمریکا اعلام کردند علیرغم مخالفت یکی از بانفوذترین اعضای این حزب با برجام، تعداد آرای کافی برای جلوگیری از رد توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ در کنگره را در اختیار دارند. دموکرات‌ها روز جمعه (دیروز) اعلام کردند علیرغم مخالفت «چاک شومر» سناتور بانفوذ دموکرات در کنگره با توافق هسته‌ای ایران و 1+5 ، تعداد آراء کافی برای تضمین تأیید برجام در کنگره را در اختیار دارند. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی «دیک دوربین» سناتور حامی توافق هسته‌ای ایران و 1+5 اعلام کرد که دموکرات‌ها هنوز اطمینان دارند که می ‌توانند تلاش‌ های ماه آینده جمهوری‌ خواهان برای مخالفت با توافق هسته ‌ای ایران را خنثی کنند. «چاک شومر» سناتور دموکرات نیویورک و «ایوت انگال» عضو بلند پایه حزب دموکرات و از اعضای کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان اعلام کردند که به توافق هسته ‌ای ایران و گروه 1+5 رای منفی خواهند داد. انگال گفت که این توافق ‌نامه نتوانسته وی را قانع کند که فعالیت هسته ‌ای ایران صرفا صلح ‌آمیز است. کنگره آمریکا 4 هفته دیگر فرصت دارد تا نظر خود را درباره بررسی توافق جامع اعلام کند. «باراک اوباما» گفته است که در صورت مخالفت کنگره، نظر قانون ‌گذاران را وتو خواهد کرد.
ج) جمهوری خواهان با انتقاد از دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می گویند کنگره به این سند دسترسی پیدا نکرده است. آنها می گویند برای تصمیم گیری در مورد تصویب یا رد موافقتنامه هسته ای به دست آمده با ایران در رایگیری ماه سپتامبر کنگره دسترسی به این سند ( بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی ) ضروری است. اوباما کنگره را به شدت تحت فشار قرار داده است تا موافقتنامه هسته ای ایران را تصویب کند، موافقتنامه ای که هدف از آن محدود کردن برنامه هسته ای ایران در ازای کاهش تحریم های اقتصادی علیه این کشور و آزاد شدن میلیاردها دلار دارایی مسدود شده ایران است. آمانو پس از دیدار با اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تصریح کرد به لحاظ قانونی وظیفه دارد این سند را محرمانه نگه دارد.
د) در خبر های اقتصادی ، صحبت های دکتر روحانی را داشتیم. وی گفت : باید بتوانیم تمام شرایط لازم را برای تولید مهیا کرده و صادرات غیر نفتی را گسترش دهیم تا روابطمان با کشورهای جهان گسترش یابد. روحانی در ادامه از مردم برای مشارکت در تولید و سرمایه گذاری دعوت کرد و گفت: همه باید به صحنه تولید بیایند و دولت قادر نیست بار تولید کشور را به تنهایی به دوش بگیرد و اگر هم به دوش بگیرد تولید کننده خوبی نیست. وی بروکراسی موجود در کشور و فعال نبودن بانک ها را دو مشکل اصلی تولید در کشور ذکر کرد و افزود: آنچه دولت باید انجام دهد این است که مانع تولید نباشد ولی متاسفانه اکنون مانع است ولی ما حتما می توانیم بروکراسی را در کشور کاهش دهیم.
ه) وزیر اقتصاد درباره تاثیر آزادسازی دلارهای بلوکه شده بر میزان نقدینگی،گفت: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است، ذخایر ایران در خارج از کشور و همچنین درآمدهای ناشی از افزایش صادرات نفت با حفظ تمام اصول و ضوابط عمدتا در جهت توسعه بخش خصوصی بهره گیری شود. وی از برنامه دولت برای بهره گیری از منابع بلوکه شده پس از آزادسازی بدون افزایش حجم نقدینگی خبر داد و اظهار داشت: معادل ریالی ذخایر بلوکه شده در گذشته به حساب دولت واریز شده و اثر خود را بر افزایش نقدینگی و اقتصاد ایران گذاشته است. این عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: این منابع پس از آزادسازی متعلق به بانک مرکزی است که ریال آن در گذشته به حساب دولت واریز و از آن استفاده شده است بنابراین برای 2 بار نمی توان از این پول ها در بودجه دولت استفاده کرد.
و) بازارهای جهانی با ثبت یک کاهش قیمت دیگر به تعطیلات پایان هفته رفتند. در حوزه نفت افت قیمت ها مشهود تر بود ، بطوریکه نفت برنت دریای شمال با افت حدود 1.5 دلاری تا سطوح 48 دلار و 50 سنت کاهش یافت. همچنین نفت سبک آمریکا نیز با افت بیش از 1 دلاری در سطوح 43 دلار و 80 سنتی قرار گرفت. به نقل از رویترز ، با توجه به نزدیک شدن به پایان فصل تابستان و مسافرت ‌ها در آمریکا که مازاد بنزین در این کشور را به دنبال خواهد داشت، قیمت نفت در معاملات روز جمعه، آخرین روز کاری بازارهای جهانی کاهش یافت و ششمین هفته متوالی کاهشی را ثبت کرد. بیکر هیوز، بزرگ‌ ترین شرکت خدمات نفتی جهان اعلام کرد، تعداد سکوهای حفاری آمریکا در هفته گذشته 6 عدد افزایش یافته است و این خبر بر احساس کاهشی برای نفت خام افزود. شرکت ‌های نفتی آمریکا در 3 هفته گذشته 32 سکوی حفاری را به فعالیت باز گرداننده ‌اند. به گفته تحلیلگران، چشم‌انداز قیمت نفت با توجه به فشار بیشتر ناشی از آغاز فصل تعمیر پالایشگاه‌ ها و افزایش مازاد بر عرضه کاهشی است.
در فلزات اساسی ، افت قیمت مس تا سطوح نزدیک به 5.100 دلاری باعث شد تا تحلیل ها درخصوص ادامه کاهش قیمت این فلز تا سطوح 4.800 دلاری قوت بگیرد. امری که می تواند که سود فملی را از میان ببرد. تعدادی از فعالان بازار از جمله Morgan Stanley و Bank ICBC Standard Bank قصد دارند تخمین های تولیدشان برای این فلز را در کاهش دهند. پیش از این تخمین زده شده بود که به رقم 22 میلیون تن در بازار جهانی برسد که مازاد جهانی اش به 194 هزار تن بالغ می شود. لازم به ذکر است که تعداد معاملات باز روی مس در بورس شانگهای 40 درصد کاهش پیدا کرد و گردش مالی نیز در مقایسه با اوج ماه فوریه 66 درصد کمتر است. در فلز «روی» تحول خاصی نداشتیم. این فلز بدون نوسان خاصی نسبت به روز گذشته در همان سطوح 1.850 دلاری به کار خود خاتمه داد. در سرب و آلومینیوم هم وضعیت به همین شکل بود و این دو فلز با نوسنی اندک در سطوح 1.720 و 1.550 دلاری به کار خود خاتمه دادند. تحلیلگران معتقدند فلزات به زودی موج 3 نزولی را تکمیل می کنند و می توان به یک صعود موقت امیدوار بود.
اما در بازار چه گذشت ؟؟
4) در گروه خودرویی فشار عرضه بالا بود. انتظار این است که خودرویی ها طی یک بازه زمانی 20 – 25 روزه ، یک افت 1.200 – 1.300 واحدی دیگر را در شاخص خود تجربه نمایند. گزارشات نه چندان دلچسب شرکت ها در دوره 3 ماهه و مشکل در بخش فروش باعث شده تا علیرغم چراغ سبز خودروسازان آلمانی و فرانسوی ، شاهد چراغ قرمز بازار برای سرمایه گذاری کوتاه مدتی در این گروه باشیم. واقعیت امر این است که گزارش خودرو ، کار را برای این گروه دشوار ساخته و اگر حمایت های بازارگردان نبود ، شاید فشار فروش در این گروه بیشتر هم می شد. با این حال به لحاظ زمانی انتظار داریم سیکل اصلاحی این گروه حدود یک ماه دیگر تداوم داشته باشد. رکود در شرایط اقتصادی کشور نشان می دهد که افزایش تولید خودروسازان در سال جاری کاری از پیش نخواهد برد. لذا به نظر شرکت ها برای بهبود وضعیت خود نیاز به اصلاح ساختار مالی دارند. به عنوان مثال ایران خودرو حدود 3.000 میلیارد تومان تسهیلات دارد و اگر این تسهیلات نبود ، حدود 22 تومان به درآمد 3 ماهه شرکت افزوده می شد !! دقت کنید ، شرکت در 3 ماهه فصل بهار حدود 265 میلیارد تومان هزینه مالی پرداخت کرده که واقعا کمرشکن است. مشابه همین وضعیت را در سایپا داریم و هر 2 شرکت نیاز به اعمال افزایش سرمایه هایی جهت عدم خروج نقدینگی و اصلاح ساختار مالی دارند که البته در برنامه هر 2 شرکت این موضوع دیده می شود.
به لحاظ تکنیکی ، هر چه ایران خودرو به سمت قیمت های 300 تومانی نزدیک تر شود ، دست فروش در بازار قوی تر خواهد بود اما خرید سهم در باند 240 – 250 تومانی ، برای یک بازی نوسانی مجدد جذاب تر خواهد بود. در سایپا نیز خرید در باند 110 – 115 تومانی می تواند جذاب باشد. این شرکت طی روز های اخیر آمار تولید و فروش تیر ماه را منتشر نمود که نشان از بهبود وضعیت تولید و فروش داشت اما همچنان از بودجه پیش بینی شده عقب می باشد. زمزمه هایی درخصوص واگذاری بلوکی سهام برخی قطعه سازن از سوی سایپا به گوش می رسد که اگر اجرایی شود ، از هزینه های مالی شرکت کاسته کاسته خواهد شد. در گروه بهمن ، تعدیل منفی اخیر باعث شده تا سهم با گام هایی نرم ، به سمت قیمت های 200 تومانی حرکت نماید. کاهش سود شرکت های زیر مجموعه از مهمترین دلایل تعدیل منفی خبهمن می باشد. با این حال پیش بینی می شود شرکت در نیمه دوم سال این کاهش سود را مجددا جبران کند. به نظر خبهمن برای برون رفت از شرایط ایجاد شده و بازگشت هیجان مثبت ، نیاز به یک خبر قوی همچون انتشار خبر افزایش سرمایه دارد.
5) در گروه لیزینگ رفتار بازار به گونه ای است که یک افت نزدیک به 150 واحدی ( در حال حاضر شاخص این صنعت در سطوح 2.110 واحدی قرار دارد ) در شاخص گروه را تائید می کند. اصلاحی که به نظر خیلی بزرگ نیست و تا حدودی به سهامداری در این صنعت تاکید دارد. یکی از دغدغه های بازار ، رقابت در آینده این صنعت می باشد اما همواره رکود در شرایط اقتصادی و نبود نقدینگی کافی باعث شده تا این صنعت درآمد خوبی داشته و این موضوع به خوبی در صورت های مالی و بودجه شرکت ها منعکس شده است. در گزارش خودرویی ها ، گزارش 3 ماهه ایران خودرو نشان داد که شرکت برای فروش نقدی کار بسیار دشواری دارد. در واقع انتظار می رود این شرکت برای تحقق بودجه به سمت عملیات لیزینگی حرکت کند. در این شرایط انتظار می رود وایران به عنوان بازوی اصلی خودرو ، با فعالیت بیشتری روبرو شده و اتفاقاتی که از نیمه دوم سال 93 در مجموعه سایپا و رایان اتفاق افتاد از نیمه دوم سال برای ایران خودرو و لیزینگ ایرانیان رخ دهد و وایران با افزایش حجم عملیات روبرو شود. لذا خرید این سهم در باند 150 – 160 تومانی یکی از گزینه های مناسب به دید نگهداری یکساله محسوب می شود. زمزمه هایی درخصوص تعدیل مثبت این شرکت در نیمه دوم سال و افزایش سرمایه 100 درصدی به گوش می رسد. در رایان سایپا هم شاهد حرکت سهم به سمت سطوح 210 تومانی هستیم. شفاف سازی شرکت مبنی بر انتقالی بودن درآمدهای 3 ماهه که سبب پوشش سود بالا شده ، باعث شده تا انتظار بازار از میزان تعدیل مثبت سهم کاسته شود. در ریان سایپا ، شركت كهن تجارت مهران به تازگی به سهامداران بالای یک درصد پیوسته و گفته می شود سپهر صادرات نیز خریدار این روز های سهم است. در لیزینگ بهمن هم از نظر بنیادی شرایط خوبی داریم و گویا افزایش سرمایه شرکت در حال طی کردن آخرین مراحل اداری خود می باشد اما P/e بالای سهم از جذابیت برای خرید های میان مدتی کاسته است. ولبهمنی که برای رشد بیشتر نیاز به تعدیل عایدی در جهت اصلاح نسبت قیمت به درآمد خود دارد.
6) در ساختمانی ها ترس از عدم تحقق سود شرکت ها در دوره 12 ماهه باعث شد تا علیرغم P/e های مناسب اما معاملات دلچسبی نداشته باشیم. بازار معقتد است که احتمالا شرکت ها بخشی از فروش پروژه ها در سال 94 را به سال مالی آتی منتقل می کنند. امری که اگر رخ دهد ، تعدیل منفی شرکت ها در دوره 12 ماهه را رقم خواهد زد. البته در زمان هایی که لیدر های بازار یعنی 2 صنعت خودروسازی و بانکی عقب نشینی می کنند ، بازار برای نوسان گیری در این گروه تحریک می شود. لذا توصیه می کنیم ، در قیمت های مثبت خیلی به سراغ ساختمانی ها نروید. عضو انجمن انبوه ‌سازان با تاکید بر این ‌که در 2 سال اخیر رکود بخش ساخت و ساز مسکن سنگین‌ تر شده ، گفت: این وضعیت باعث شده تا بسیاری از انبوه‌ سازان قید این کار را بزنند و خانه‌ نشین شوند !! حمید بابازاده با بیان این ‌که رکود کاری باعث کاهش شدید ساخت و ساز شده است در رابطه با دلایل بروز این وضعیت تصریح کرد: متاسفانه همه چیز از مسائل اقتصادی گرفته تا غیراقتصادی کشور به مسائل سیاسی کلان گره زده شده و به نظر می ‌رسد تا این مسائل حل و فصل نشود، مشکلات برطرف نمی ‌شود. وی با بیان این‌ که در این صورت می‌ توان انتظار ورود سرمایه‌گذاران به بخش ساخت و ساز را داشت، گفت:‌ در صورت آزاد شدن پول‌ های بلوکه شده کشور و یک مدیریت قوی می ‌توان امیدوار بود که وضعیت اقتصادی و همچنین بخش ساخت و ساز رونق بگیرد. بابازاده با بیان اینکه مدت‌ هاست با کشورهای توسعه یافته رابطه اقتصادی نداریم، بیان کرد: در صورتی که تحریم ‌ها برداشته شود بسیاری از ایرانی‌ های مقیم خارج کشور می‌ توانند به توسعه و آبادانی ایران کمک کنند، متاسفانه در سال‌ های اخیر فقط با یک سری کشورها آن هم به صورت تحمیلی مراوده اقتصادی داشته‌ ایم.
در این گروه ثغرب نیز شرایط خوبی دارد. این شرکت در دوره 9 ماهه و با سرمایه جدید 60 میلیارد تومانی ، موفق شده 50 درصد از سود 40 تومانی خود را محقق کند. انتظار می رود سهم به مرور به سمت قیمت های 215 – 220 تومانی حرکت کند اما رشد قیمت بیشتر را با توجه به بازی حق تقدم ها انتظار نداریم. اما از غرب به شرق برویم. جایی که ثشرق با تحقق سود 50 درصدی در گزارش 3 ماهه بازار را به تعدیل مثبت امیدوار کرده بود اما عدم تعدیل مثبت در گزارشات 6 و 9 ماهه و پوشش 60 درصدی سود باعث شد تا بازار انتظار کمتری از این سهم داشته باشد. به لحاظ تکنیکی ، مدتی است که سهم در باند 140 – 180 تومانی نوسان می کند. لذا خرید سهم در قیمت های نزدیک به محدوده حمایتی و فروش در قیمت های نزدیک به سطوح مقاومتی برای نوسان گیران جذاب خواهد بود. اما سری هم به وساخت بزنیم که با تقسیم سود حداقلی بانک اقتصاد نوین زمین گیر شده است. وساختی که برای رشد قیمت نیاز به تحولات در تابلوی قیمت ونوین در جهت رشد سطح nav خود دارد. در غیر این صورت هر مثبتی ، فرصت فروش موقت تلقی می شود چراکه تحولات منفی ونوین و ثنوسا ، به شدت از ارزش ذاتی سهم کاسته است. در ثفارس هم فشار فروش بالا بود. این سهم به زودی اقدام به پذیره نویسی حق تقدم های استفاده نشده خواهد نمود و به همین دلیل در کوتاه مدت و تا پایان جنع آوری حق تقدم ها ، انتظاری مبنی بر رشد قیمت سهم نداریم. بالاخره فرهنگیان هم باید هزینه های سالانه خود را با چنین نوساناتی جبران نماید !!
7) در گروه سیمانی خبر های منتشر شده مثبت است اما وضعیت نه چندان مناسب فروش و رکود در بخش ساخت و ساز باعث شده تا بازار P/e بسیار پائینی به این صنعت بدهد. در این گروه میزان تحرکات همچنان در سطوح حداقلی قرار دارد. به لحاظ تکنیکی ، محدوده 660 واحدی ، محدوده ای است که بازار یک بار به آن واکنش مثبت نشان داده و اکنون شاخص این گروه فاصله چندانی با این سطح حمایتی ندارد. طی هفته ای که گذشت ، خبر آزادسازی قیمت سیمان را داشتیم. انجمن این صنعت تلاش دارد تا با آزادسازی قیمت سیمان ، اولا جلوی رقابت شرکت های برای فروش به قیمت های پائین تر را بگیرد. ثانیا با توجه به قیمت جهانی ، شرکت ها می توانند در بخش صادرات سیمان برنامه ریزی قوی تری داشته باشند. خبر مثبت دوم برای این صنعت ، مصوبه بانک مرکزی در خصوص تسویه بدهی های ارزی است. در این گروه قیمت جذاب 20 تومانی در حق تقدم سشرق باعث شده تا بازار بازی جذابی در این سهم به نمایش بگذارد. به نظر می رسد سشرق در این مسیر تا قیمت های 120 تومانی هم رشد کند. توصیه ای به خرید سهم نداریم اما بهتر است در فروش کمی صبر کنید. در شرایط فعلی و با توجه به گزارش های 3 ماهه ، نماد هایی همچون ساراب ، سغرب ، سشمال ، سخوز ، سیدکو و سکرما شرایط بهتری دارند.
در خبر های مرتبط با این گروه ، مدیر عامل سیمان شرق با بیان اینکه این کارخانه از تمام ظرفیت خود استفاده کرده و با 2 خط تولید سیمان خاکستری و یک خط تولید سیمان سفید به تولید محصول می پردازد، گفت: به منظور متعادل کردن بازار توجه بیشتری را به صادارت محصولات داریم. بهروز زندی با اشاره به اینکه کارخانه سیمان شرق سالانه 2 میلیون تن سیمان خاکستری تولید می‌ کند، اظهار داشت: این کارخانه بزرگترین قطب تولید سیمان در شرق کشور است و در کنار این محصول 320 هزار تن سیمان سفید را هم تولید می ‌کند. وی با بیان اینکه 25 درصد از تولیدات این کارخانه به کشورهای مختلف از جمله افغانستان، عربستان، قزاقستان، ترکمنستان صادر می ‌شود، افزود : در حال حاضر عرضه سیمان در بازار بسیار و تقاضا کاهش یافته که این موضوع کارخانجات سیمان را با مشکلاتی روبه رو ساخته است.
8) گروه بانکی پس از گذر از یک دوره نوسانی ، باری دیگر در پیچ فشار فروش قرار گرفت. واقعیت امر آنقدر درخصوص این گروه صحبت کردیم که دیگر حرفی برای گفتن باقی نمانده است. برای این گروه ، در نگاه اول کاهش هزینه تامین منابع مالی و افزایش توان اعتبار‌دهی با اجرای سیاست های انبساطی دولت‌ می ‌تواند به بهبود فعالیت‌ های عملیاتی این گروه منجر شود. در این گروه بانک صادرات علیرغم حمایت های جدی صندوق بازارگردانی سپهر ، به قیمت های کمتر از 88 تومانی راه یافت. صادراتی که زمزمه هایی درخصوص تحقق سود 17 تومانی را یدک می کشد. از دست رفتن محدوده حمایتی 86 تومانی ، افت قیمت سهم تا سطوح 80 تومانی را تائید می کند. در بانک حکمت ، بحث اتصال به شبکه سوئیفت و افزایش سرمایه 100 درصدی هم نتوانست بازار را مجاب به خرید های رو به بالا نماید. بانک حکمتی که اگر یک بار دیگر به قیمت های 104 – 105 تومانی برسد ، برای خرید چه به دید نوسان و چه به دید نگهداری مناسب خواهد بود. در بانک کارآفرین باری دیگر شاهد تحرکاتی هستیم. این سهم هم از نظر معاملات وضعیت مشابه با بترانس را دارد. در این سهم شایعه شده سهامداران حقیقی قصد تجمیع سهام خود و فروش به حقوقی ها را دارند. توصیه ای به خرید سهم در این قیمت ها نداریم چراکه بازی سهم مشخص نیست. در این گروه سراغ وپست نروید. خبر های خوبی از این بامک به گوش نمی رسد و دیگر هم از آن وعده و وعید هایی که نوسان گیران می دادند ، خبری نیست.
9) در گروه بیمه ، علیرغم بحث برداشته شدن تحریم ها و خبر قراداد ها با ایتالیایی ها ، وضعیت معاملاتی جذابی را شاهد نیستیم. برداشته شدن تحریم ها می تواند افزایش توانگری شرکت های این صنعت و رشد فعالیت ‌های اتکایی را با افزایش فعالیت‌ های بازرگانی و مشارکت با بیمه ‌های خارجی و نتیجتا رشد عایدی شرکت ها رقم بزند. در این گروه البرز در دوره 3 ماهه 26 درصد از سود خود را پوشش داد که نسبت به دوره 3 ماهه سال گذشته تحول خاصی را نشان نمی دهد. این شرکت قصد دارد به زودی سرمایه خود را تا سطوح 400 میلیارد تومانی افزایش دهد. شایعه تعدیل مثبت 10 درصدی در کنار افزایش سرمایه اندک این شرکت ، نشان از جذابیت های لازم برای خرید سهم در سطوح کمتر از 110 تومانی دارد. در بیمه ما معاملات پر حجم تر و امیدوارانه تر از سایر نماد ها دنبال می شود. زمزمه هایی درخصوص افزایش سرمایه و اعلام سود 50 تومانی در کنار حمایت های غیر مستقیم مجموعه بانک ملت از مهمترین دلایل توجه بازار به این نماد می باشد. در بیمه دانا شایعاتی مبنی بر کاهش میزان افزایش سرمایه از 300 درصد به 250 درصد در کنار عدم تعیین تکلیف زمین های ارتش باعث شده تا سهم با افت قیمت و شکست ترند صعودی یکساله مواجه شود. گفته می شود ارتش قصد دارد به جای زمین های فعلی ، زمین های دیگری با ارزش کمتر را به دانا واگذار کند !! در صورتی که سهم طی روز های آتی نتواند به سطوح بیش از 160 تومانی بازگردد ، راهی سطوح 130 تومانی خواهد شد.
10) در گروه فلزی و معدنی ، تداوم روند نزولی فلزات اساسی در بازار های جهانی و زمزمه هایی درخصوص احتمال ادامه افت قیمت ها باعث شده تا نماد های این گروه به غیر ذوب آهن حال و روز خوشی نداشته باشند و شاهد افت قیمت جدی در نماد های این گروه باشیم. در این گروه ذوب آهن بواسطه خبر افزایش سرمایه نزدیک به 400 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها صف خرید بود. بازار معتقد است قیمت تئوریک سهم بعد از افزایش سرمایه نمی تواند 40 تومان باشد و دلیل صف خرید امروز و این تقاضا همین مساله بود. توجه داشته باشید که استهلاک این افزایش سرمایه سودی برای سال آتی ذوب باقی نمی گذارد. به لحاظ تکنیکی محدوده 245 – 250 تومانی ، مهمترین محدوده مقاومتی ذوب محسوب می شود. در این گروه فملی با حمایت حقوقی ها تلاش دارد که افت قیمت بیشتری را تجربه نکند با فشار عرضه ها به سمت قیمت های 140 تومانی حرکت می کند. قیمت هایی که احتمالا بطور موقت هم که شده ، ترمز سقوط سهم را می کشد. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می کنید ، مس جهانی با از دست دادن کف کانال صعودی فرضی به سمت سطوح 3.700 دلاری حرکت می کند. البته قطع به یقین در این بین یک حرکت رو به بالای موقت جهت پولبک به کانال صعودی ترسیم شده خواهیم داشت. محدوده 4.800 دلاری اولین سطح حمایتی مس محسوب می شود.
17-01
11) در گروه دارویی وضعیت کمی بهتر از سایر گروه ها بود. این گروه همواره به دلیل تنش های کمتر با دولت ، حاشیه سود امن تری دارد. توصیه ما این است که کماکان سهام خود در این گروه را حفظ و یا با سهامی که گزارش های قوی تر و رشد کمتری داشتند ، تعویض نمائید. کاهش نرخ یورو از یکسو و کاهش قیمت بسته بندی دارو ها از محل کاعش قیمت مواد اولیه ، رشد اندک حاشیه سود عملیاتی دارویی ها را به دنبال خواهد داشت. در خبر های مرتبط با دارویی ها ، معاون وزیر بهداشت که برای رایزنی با مراکز تحقیقاتی سنگاپور به این کشور سفر کرده بود ، روز جمعه گفت: علاقه مندی کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در ایران بسیار زیاد است و پس از توافق هسته ای این علاقه نشان داده شد. رسول دیناروند گفت : مذاکرات اقتصادی دولت همزمان با مذاکرات سیاسی با طرف های مختلف آغاز شد و سیاست دولت جذب سرمایه های خارجی برای رونق تولید و ایجاد اشتغال در داخل است. معاون وزیر بهداشت تصریح کرد که هدف اولیه این وزارتخانه در راستای سیاست های دولت جذب 2 میلیارد دلار سرمایه خارجی در حوزه سلامت شامل تولید دارو، تجهیزات پزشکی و خدمات سلامت مانند توسعه مراکز درمانی و بیمارستانی طی 3 تا 4 سال آینده است که این امر نیز میسر می باشد.
در این گروه دبالک با افت قیمت تا سطوح 455 تومانی کاهش یافت. سهامدار عمده دبالک در رابطه با وضعیت این شرکت گفت: دبالک قراردادهای خوبی را منعقد کرده و قصد دارد محصولات خوبی را از خانواده آنتی بیوتیک به سبد محصولاتش اضافه کند. در 3 ماهه آغازین از سال جاری با رسیدن به سود 25 تومانی به ازای هر سهم 7 درصد افزایش نسبت به سال گذشته داشته است و تا الان موفق شده است که 26 درصد از بودجه امسال را پوشش دهد. شیرازی عنوان کرد: بودجه سال جاری در دبالک با محصولات قدیم نوشته شده و با اضافه شدن محصولات جدید به سبد محصولات شرکت، در صورت افزایش فروش تعدیل مثبتی را شاهد خواهیم بود. وی عنوان کرد: شرکت همچنین برنامه افزایش سرمایه 27 درصدی از 110 میلیارد ریال به 140 میلیارد ریال از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی را در دستور کار دارد. گزارش توجیهی این افزایش سرمایه برای حسابرس ارسال شده است و در صورت تایید بازرس قانونی برای دریافت مجوز به سازمان بورس ارسال خواهد شد. دبالک از خوب ها و کم ریسک هایی گروه است که می تواند سود خود را تا پایان سال تا سطوح 120 تومانی افزایش دهد.
12) در گروه حمل و نقلی وضعیتی مشابه با سایر گروه ها داشتیم. در این گروه کلیه نماد ها به غیر از حفارس با افت قیمت و فشار فروش روبرو شدند. از مهمترین اتفاقات حمل و نقلی ها می توان به بازگشت حسینا در قیمت های 4.400 تومانی اشاره داشت. این شرکت در دوره 3 ماهه سود هر سهم خود را از سطوح 5.328 ریال به 5.420 ریالی افزایش داد و در این دوره موفق شد 1.560 ریال معادل 29 درصد از سود خود را محقق کند تا باز هم بازار به تعدیلات بعدی این شرکت امیدوار باشد. البته شرکت در این میان یک شفاف سازی هم داشت. حسینا در خصوص درج مطالبی تحت عنوان امضای تفاهم نامه مشترک بین این شرکت و شرکت های خارجی اعلام کرد : تا این تاریخ هیچ گونه قرارداد یا تفاهم نامه ای منعقد نگردیده است. همین عامل باعث شد تا بازار تمایلی برای خرید سهم در این سطوح نشان ندهد. احداث پایانه اختصاصی کانتینر در بندر شهید رجائی ، احداث سیلو در بندر نوشهر ، احداث مجتمع بندری نگین ، احداث پروژه ای در بندر کاسپین از پروژه های در دست بررسی و مطالعه حسینا می باشد. به نظر می رسد حسینا به مرور با اصلاح قیمت تا سطوح کمتر از 4.000 تومانی کاهش یابد.
13) نرخ ارز و سکه ( خرید – فروش ) :
الف) دلار : 3.350 – 3.365 تومان
ب) یورو : 3.665 – 3.685 تومان
ج) درهم امارات : 910 – 920 تومان
د) سکه طرح جدید : 868.000 – 888.000 تومان
شرکت های مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی در بازار فردا :

دیدگاه کاربران

تاکنون دیدگاهی درج نشده است.